• BIST 73.476
  • Altın 593,25
  • Dolar 2,1290
  • Euro 2,9425
  • Ankara : 7 °C
  • İstanbul : 12 °C
  • İzmir : 11 °C
  • Konya : 8 °C
  • Antlaya : 0 °C
  • Aydın : 10 °C

Yaşanabilir şehirler ve Aydın

28.10.2013 00:49
Coşkun Irmak / AYDINPOST

Coşkun Irmak / AYDINPOST

Uzun bayram tatilinden yararlanarak; hem bayram ziyareti hem de bir düğün merasimi için Ankara ve Çorum'da idim.

Bu arada uzun yıllar görmediğim Kırıkkale ve Çankırı’yı da tekrar görmek fırsatı buldum.

Ankara, zaten yıl içinde sıkça gidip geldiğim bir yer ancak kısa aralıklarla bile olsa her gidişimde şehrin büyük bir hızla değiştiğini, modern bir kent hüviyetine büründüğünü gıptayla izliyorum.

Hele hele 20-25 yıl öncesini yaşayarak bilen biri olarak bu değişikliğe, aradaki farka insanın inanası gelmiyor.

Bunları niye mi yazıyorum…

Bu illerdeki kentleşmeyi, dönüşümü, modernleşmeyi gördükçe, uzun yıllar yaşadığım  ‘‘Ege’nin İncisi’’ İzmir ve şu anda yaşadığım güzelim Aydın için derin bir üzüntü duymaktan kendimi alamıyorum.

Benim duyduğum bu üzüntüyü siyasi düşüncesi ne olursa olsun, Türkiye’yi gezen ve önyargısız olan, İzmir’de ve Aydın’da yaşayan herkes her fırsatta iç çekerek dile getiriyor.

 

İzmir; Burhan Özfatura'dan sonra adeta dondu kaldı. Şehir aldığı göçlerle büyümesine rağmen kentsel dönüşümüne başlanamadığı ve hiçbir konuda çalışma yapılmadığı için 15 yıldır tam bir bakımsız köy görünümünde. Hatta hiç sevmediğim birinin İzmir için Kabil benzetmesi yapması pek de abartı sayılmaz.

 

Artık kimse İzmir'i Ankara ve İstanbul ile kıyaslama cesaretini gösteremiyor.

Ne yazık ki İzmir’in diğer büyük şehirlerimizden Konya, Kayseri, Bursa, Gaziantep ile bile kıyaslanması imkânsız.

Maalesef Aydın için de durum İzmir'e benzer duruma sürüklenmekte.

Bu güzelim kent hak son 10 yıldır hak ettiği yere gelemiyor ve kentleşme açısından hep geride kalıyor.

Aydın,10 yıl önce şehirleşme açısından kendi ile aynı konumda olan çevre iller; Denizli ve Manisa'nın çok gerisine düştü.

Aydın, bir büyükşehir adayı olarak Manisa ve Denizli ile büyük benzerlikler gösteriyordu ancak bu iki şehir son yıllarda yaptıkları ile yarışta Aydın'ın çok çok önündeler.

Hele bu bayram büyükşehir adayı bile olmayan Çorum, Kırıkkale, Çankırı gibi şehirlerdeki gelişimi görünce onlar adına sevindim ancak Aydın adına da bir o kadar kahroldum.

Yerel yönetimler; şehir kültürünün ve sağlıklı toplumların oluşmasında en etkili ve başta gelen kurumlardır.

Kentleşme günümüzde kaçınılmaz bir olgudur ve kentlerimizin nüfusu gittikçe artmaktadır. Özellikle 1950'lerden sonra yaşanan kırsaldan kentlere göçle sağlıksız ve çarpık mekânlar oluşmuştur.

Yılların birikimi olan bu çarpık kentleşme anlayışı, yerini 10 yıl önce başlatılan kentsel dönüşüm projeleri ile çağdaş ve yaşanabilir şehir anlayışına bırakmıştır.

Bu anlayışı benimseyen belediyeler; öncelikli olarak yolu, suyu olmayan derme çatma mekânları, insanca yaşanabilecek modern yerleşimlere çevirmişler ve güvenli alanlar oluşturmuşlardır.

Çünkü belediyecilik, öncelikle insan yaşamını kolaylaştırma becerisidir.

Bu beceriyi gösteremeyen belediyeler de; yönetemedikleri kentleri yaşanamaz çile yerleri haline getirirler.

Geçen gün bir dergide; İzmir Belediye Başkanı’nın ‘‘ 4,5 YIL ÖNCE SEÇİMDE VADETİKLERİNDEN ANCAK %11'İNİ GERÇEKLEŞTİĞİNİ’’ okuyunca İzmir'in niçin bu halde olduğuna şaşırmadım.

Günümüzde artık  ‘‘AKILLI ŞEHİR’’ kavramının oturmaya başladığı yani bir şehirdeki yerleşim, ulaşım başta olmak üzere tüm işlevsel araçların otomasyona bağlandığı bir sisteme hızla geçildiği düşünüldüğünde hala çok basit sorunlarını bile çözememiş ve devamlı kan kaybeden İZMİR ve AYDIN için üzülmemek elde değil.

Yerel yönetim seçimlerine çok az bir zaman kala yaşadığımız şehrin niçin hala hak ettiği yerde olmadığı kaygısını taşıyorsak; adayların laf ebeliklerine, göz boyamalarına bakmayıp Aydın için yapacaklarına bakalım. Niçin yanı başımızdaki Denizli almış başını giderken biz yerimizde bile sayamayıp geri geri gidiyoruz ona bakalım.

Maazallah bir dönem daha kaybedersek İzmir gibi acınacak hale geliriz, benden söylemesi.

Bu yazı toplam 1446 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Hüseyin Reisoğlu
31 Ekim 2013 Perşembe 08:40
08:40
Kısmen katılmakla beraber tespitleriniz bence ağır.

Anadoluyu nerede ise karış karış gezmiş ve gezmekte olan biri olarak, bir çok şehrimizin çok kötü durumda olduğunu, estetik açıdan çok kötü yapılarla donatıldığını söyleyebilirim. Burada alınacak bir kaç ölçüt olmalı. Ekonomisi, sanayisi haricinde yaşanabilir, planlı, hijyenik, kültürel , sportif tüm unsurların yer aldığı bir kentleşmeden bahsediyoruz.Ama buna uyan kaç şehrimiz var ?
Bir kaç örnek;
Rize , diğer tüm Karadeniz şehirleri gibi artık denizle bağı kopartılmış ve en acımasız yapılaşmanın olduğu bir şehir. Kent kültürü sıfıra yakın.
Gaziantep, almış başını gitmiş gibi. Sanayisine söyleyecek laf yok, ama eğlenceden anlaşılan pavyon.Yollar güzel ama estetik açıdan çok kötü yapılarla dolu.
Konya, raylı sistemi 1940 lardan kalma görüntü veren, düz ovada bloklardan oluşmuş bir şehir.
Kayseri, gerçekten güzel bir şehir. Büyükşehir Belediyesinin Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı çok güzel işler yapmış. İnanın her yer çiçek. Altyapısı, üstyapısı ve insanları ile bana çok sevimli geliyor. Tek eleştirim meşhur mantısı olmasına rağmen Aydın'ın mantısına su dökemez. Biz ona burda mantı demeyiz :)
Enseyi çok karartmayın bence sayın yazar. İzmir için söylediklerinize katılıyorum. Sanki Türkiye'de böyle bir şehir yok algısı oluştu, inanın.
Aydın'a gelince, küçük ölçekli projelerde bile koparılan yaygaraları görünce, burada büyük ölçekli , hadi bakalım moda deyimle, mega projelerin yapılması ve uygulanmasını çok zor görüyorum.
Antalya'da şehrin dört bir yanını bağlayan geniş yollar var ya, boş tarla ve arsalardanyol açılmadı. Nerede ise yüzlerce belki binlerce bina yıkıldı 80 li yıllarda. Aydın'ın daracık yolları için aynı şey yapılabilir mi ? Varın siz düşünün.
88.247.213.5
mustafa
30 Ekim 2013 Çarşamba 21:36
21:36
aydının geri kaldığına katılıyorum.fakat çelebi isimli arkadaş ankarada gecekondunun olmadığını iddia ediyor.ben de 5 senedir ankarada yaşıyorum.arkadaşım sen mamak ve altındağdaki gecekonduları görmedin mi hiç?
88.230.29.57
Ozan öz
30 Ekim 2013 Çarşamba 11:55
11:55
Türkiyenin birçok illerine gittim. Çankırı,rize , mardin, samsun , gaziantep ve diger onlarca il şu anda aydından daha iyi bir altyapı , ulasım, yaşam standartlarına sahip. Hatta izmirden bile daha iyi bir şehirde yaşıyorlar.Aydın a atandığımda en azından büyüksehir hayali vardı ama geldiğimde çarpık yapılaşma. binaların yanyana ve yaşanılmaz konutları olan.yolların berbart ötesi ve suları içilmez olması.havanın çok kirli ve sosyal alanların neredese olmaması.Düzgün bir bulvarı olmaması.yürüyüs yapacagın düzgün bir yerin olmaması.dar sokkak ce cadddesi olan.alt geciti olmayan bir sehirle karsılaştım.İnsallah duyarlı bir aydın ve izmir halkkı olur.Hayattımı aydında devam ederek emekligimi burada kazanmak işterim.diğer illere gidip gipta ile bakmak iştemem.cocuklarımım diğer illerden bahsetmelerini iştemem.
212.156.70.66
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim