• BIST 107.693
 • Altın 143,291
 • Dolar 3,5369
 • Euro 4,1404

  Yasak Danıştay'a gidiyor

  21.07.2009 09:37
  Kahveciler, sigara yasağına karşı Danıştay'a dava açtı
  Yasak Danıştaya gidiyor
  Yasak Danıştay'a gidiyor Yasak Danıştay'a gidiyor Yasak Danıştay'a gidiyor

  İzmir Kahveciler Odası, kahvehanelerde sigara içilmesinin yasaklanmasının ardından Danıştay Başkanlığı'na yürütmenin durdurulması için dava açtı. Bir basın açıklaması yapan İzmir Kahveciler Odası Başkanı İsmail Hakkı Kırdı, "Bizler sigaranın sağlığa zararlarını savunmuyoruz" dedi. Kırdı, Dumansız Hava Sahası Projesi'ni desteklediklerini, ancak kahvehanelerin birer işletme olduğunu, sigara ve nargilenin de işletmelerin ayrılmaz bir parçası olduğunu savundu. Sigara veya nargile içen kişilerin mekanları kendi hür iradesiyle seçtiklerinin altını çizen Kırdı, "Nasıl ki, bir kişi kendi hür iradesiyle büfeden, bir bakkaldan sigara alıp içebiliyorsa, bırakın bu insanlar da yine hür iradeleriyle kahvehanelere gelip nargile ya da sigarasını içsinler" ifadelerini kullandı. İşletmelerin 19 Temmuz itibariyle boşaldığını, bu yasa ile işyerlerinin kapanma noktasına geldiğini savunan Kırdı, bu kanunda eşitsizlik olduğunu belirterek, "Sigara içmeyenin hakkı korunuyorsa sigara içenin de hakkının korunması gerekmektedir. Kanun anayasanın eşitlik ilkesine ve ticaret özgürlüğüne aykırıdır. Esnaflarımız yanlarındaki bir kısım çalışanları işten çıkarmak zorunda kalacaklardır. İşsizler ordusuna yeni işsizler katılacaktır" diye konuştu.

  NİKOTİN SAKIZI

  Bu arada, sigara yasağının uygulanmaya başlamasıyla başkentte restoran işleten Serkan Yılmaz da müşterilerine, sigara alışkanlığından kurtulabilmeleri için nikotin sakızı ve nikotin içeren patlıcanla hazırlanan yemekler sunmaya başladı.

  Uygulamayı bir süre devam ettireceğini belirten Yılmaz, "Ticari bir kaygım yok. Bundan yıllar önce otobüs ve uçaklarda da sigara içiliyordu. İnşallah bu uygulamayla ta toplum olarak çabuk uyum sağlayacağız" diye konuştu.

  Bodrum, Marmaris ve Fethiye'de tatil yapan turistler de sigara yasağını olumlu karşıladı. - yenişafak

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim