• BIST 106.663
 • Altın 143,662
 • Dolar 3,5540
 • Euro 4,1354

  Yasağı kar'a çevirdi

  23.07.2009 10:34
  Dumansız Hava Sahası kapsama alanının 19 Temmuz itibariyle genişletilmesiyle birlikte başlayan sigara yasağını yurdun değişik birçok bölgesinden olumlu ve olumsuz tepkiler gelmeye devam ederken, Çineli 3 minik yurt genelinde uygulanan bu yasağı kar’a çevi
  Yasağı kara çevirdi
  Yasağı kar'a çevirdi Yasağı kar'a çevirdi Yasağı kar'a çevirdi


  19 Temmuz itibariyle başlayan "Kapalı alanlarda sigara yasağı" uygulaması birçok tartışma ve gelişmeyi de beraberinde getirirken, Çineli 3 minik öğrenci büyüklerinin bile aklına gelmeyen bir girişimlik örneği gösterdi. Sigara yasağı ile ilgili tartışmalar ülke gündeminde tartışılmaya devam ederken, yasağın içerdiği fırsatın farkına varan 3 öğrenci, yasağı kar"a çevirmenin bir yolunu bularak büyüklerine örnek oldu. İlçe merkezindeki esnafları tek tek dolaşan Umutcan Şenkaya (10), Uğurcan Şenkaya (10) ve Berkay Özerdem (9) isimli üç öğrenci, "Sigara İçilmez" yazılı etiketleri satarak kendilerine yaz tatilinde yetecek kadar hatta okul dönemine de saklayabilecekleri iyi bir harçlığı biriktirmeyi başardı.
  Kapalı alanlarda sigara yasağının başlamasıyla birlikte, işyeri sahiplerinin müşterileri uyarmak ve yasa gereğini yerine getirmek için işyerlerine uyarı yazılarını asmaları gerekiyor. Bu mecburiyeti iyi değerlendiren Çineli çocuklar, iki boyutlu etiketlerin A4 ebadında olanını 2 TL"ye ve A5 ebadında olanını da 1 TL'den satıyor. Çocuklar para kazanmanın yanı sıra, yasağın uygulanmasına da katkı sağlıyor.
  Çocukların sattığı uyarı etiketlerinden satın alan işyeri sahibi Mustafa Kesgin, "Müşterilerim ve ziyarete gelen arkadaşlarımı uyarmakta zorlanıyordum. Bu etiketi almam çok iyi oldu. Sözlü uyarıya gerek kalmadı. Görsel olarak uyarıyı gören arkadaş ve müşterilerimiz sigara içmeyecektir. Bu etiket bizi, 'Acaba nasıl söylesem' sıkıntısından kurtaracak. Çok güzel düşünmüşler ve fiyatı da çok makul. Herkesin alması gerekir. Bu hizmetten çok ama çok memnun kaldım. Hele bunu bu yaşta çocukların yapıyor olması ise çok daha sevindirici" dedi.
  Girdikleri bir çok dükkanda, "Sigara İçilmez" uyarı etiketlerini sattıklarını söyleyen Berkay Özerdem de, "Yasağın başlamasıyla birlikte harçlıklarımızı çıkarabilmek için arkadaşlarımla birlikte böyle bir şey yapmayı düşündük. Ve kırtasiyeye giderek "Sigara İçilmez" yazılı etiketlerden aldık. Satış yaparken bazen olumsuz tepkilerde alıyoruz. Bazı dükkanlarda almıyorlar. 'Biz zaten kendimiz de içiyoruz' diyorlar. Ama alanların sayısı daha çok. Bu sayede hem boş zamanlarımızı değerlendiriyor hem de para kazanıyoruz. Büyüklerimizi sigara yasağı konusunda uyararak para kazanmamız çevremizi ve ailemizi de mutlu etti" diye konuştu.
  Umutcan, Uğurcan ve Berkay kazandıkları paraların bir bölümünü okul harçlığı için biriktireceklerini geriye kalan kısmı ile de yaz boyunca bol bol dondurma yiyeceklerini söylediler.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim