• BIST 107.206
 • Altın 142,629
 • Dolar 3,5525
 • Euro 4,1323

  Vali Malay'dan tepki

  24.03.2009 15:09
  Aydın Valisi Mustafa Malay, devletin töhmet altında kalmaması için görevini ve en çok sevdiği il olan Aydın'ı bıraktığını söyledi.
  Vali Malaydan tepki
  Vali Malay'dan tepki Vali Malay'dan tepki Vali Malay'dan tepki

  Kendi isteği ile merkeze alınması için başvuruda bulunan Aydın Valisi Mustafa Malay, makamında düzenlediği basın toplantısında, hakkındaki iddialarla ilgili bilgi verdi. Aydın'da 4,5 yıl görev yaptığını, Aydın halkına şükran borçlu olduğunu belirten Malay, "Bir tek kişi mitinge davet edilmiş mi? Mitinge katılmış mı? Katıldıysa bunu ispat edin sizin elinizi ayağınızı öpeyim. Yoksa bu iftiralardan lütfen vazgeçin" diye konuştu.
  Mustafa Malay, hâla haksız bir şekilde suçlamalara devam edildiğini belirterek bir köşe yazarının beyaz eşya dağıttığı yönünde kendisi hakkında bir yazı yazdığını hatırlattı. Malay, bu kadar açıklama yapmasına rağmen tecrübeli bir gazetecinin yazdığı bu yazıdan dolayı rahatsızlığını dile getirdi.
  "Bu gazeteciler hiç mi araştırma yapmazlar?" diye yakınan Malay, şunları söyledi: "Bırakın seçimi, bir fakir fukaraya bile en ufak bir beyaz eşya verilmediği halde bu karalama devam ediyor. Sadece il merkezinde değil ilçelerde de tek bir beyaz eşya dağıtılmamıştır. Bu devlete saldırıdır. Bu devlete kimsenin dil uzatmaya hakkı yok. Devlet hepimizin. Devletin menfaati olduğu zaman ben şahsen bu devletin ekmeğini yiyen kişi olarak canımı da başımı da her şeyimi de ortaya koyarım. Lütfen akıllarını başlarına
  alsınlar. Araştırsınlar. Araştırmadan yazmasınlar. Ayıptır, vicdansızlıktır. Onun da ötesinde saygısızlıktır."
  Merkeze alınmasıyla ilgili bir kararnamenin kendisine ulaşmadığı ve beklemede olduğunu anlatan Vali Malay, şöyle konuştu: "Bakanlar Kurulu kararı çıkar, Cumhurbaşkanı onaylar gider. APS ile gitmiyorum, kendi isteğimle, usulüne uygun bir şekilde arzı veda ediyorum. Valilik ve kaymakamlık onurlu mesleklerdir. Kararname gelmedi, bekliyorum. Bir cevap verdim, o öyle söyleyince, onun cevabı oldu. Kararname çıkar, husumet yok. Aydın Türkiye'nin en güzel ili. Yani böyle bir il bırakılır mı? Ama ben sırf devlete
  saldırı olmasın diye bu kararı aldım. Devletime her yapılan saldırı benim kanıma dokunur."
  Her dönemde devlete sadakatle hizmet ettiği ve yanlışların karşısında bir kalkan gibi durduğunu anlatan Vali Malay, sözlerine şöyle devam etti: "Yalan söylüyorlar, yalan konuşuyorlar. Yalancının mumu da yatsıya kadar yanar, bir gün düşer. Biz doğruları söylüyoruz, onlar yalan söylüyor. Doğru meydanda. Her dönemde yanlışların karşısına bir kalkan gibi dikildim. Vali olarak koalisyon döneminde de görev yaptım. Elbetteki hükümetin yasalara uygun, emir ve talimatlarını valiler yerine getirir. Ama yasaya
  aykırı bir şey varsa; bunun da karşısına dikilir. Benim meslek hayatımda bunların çok örnekleri oldu. Mevzuata ve yasaya aykırı olan her şeyin karşısına halkım adına devletim adına dikildim. Ama ne oldu, bedelini ödedim, o zamanda ödedim. Halkın beni gönlünde yaşatması bana yetiyor. Başka bir şey de beklemiyorum."
  Vali Malay, kararname çıkıncaya kadar görevinin başında olduğunu, hakkında yazılanlar düzeltilmezse yasal yollara müracaat edeceğini sözlerine ekledi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim