• BIST 107.693
 • Altın 143,291
 • Dolar 3,5369
 • Euro 4,1404

  Vali Coş'tan tam not

  08.08.2009 12:17
  Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, Aydın’ın en büyük yatırımı ve ilin en önemli sorunu konumundaki Çine Barajı inşaatında incelemelerde bulundu.
  Vali Coştan tam not
  Vali Coş'tan tam not Vali Coş'tan tam not Vali Coş'tan tam not

  DSİ ve yüklenici firma yetkililerinden inşaat hakkında brifing alan Vali Coş, Barajın Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu"nun açıkladığı 1 Ekim 2010 tarihinden daha erken su tutabileceğini açıkladı. 2004 yılından beri baraj inşaatındaki ilerlemeden memnun kalan Vali Hüseyin Avni Coş, DSİ ve yüklenici firma yetkililerine tebrik ederek kutladı.
  Çine Baraj inşaatı gezisinde Vali Hüseyin Avni Coş"u Çine Kaymakamı Celalettin Cantürk, DSİ 21. Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap, Çine Barajı inşaatı yüklenici firması Özkar A.Ş. Kurucusu Binali Özdoğan ve inşaat çalışanları eşlik etti.
  İlk olarak barajın gövdesi üzerinde incelemelerde bulunan Vali Hüseyin Avni Coş, burada inşaat hakkında Halil İbrahim İndap"tan bilgi aldı. Çine Barajı İnşaatının Türkiye"de ilk defa silindirle sıkıştırmalı yapılan baraj olduğunu dikkat çeken İndap, barajın bu şekilde yapılan dünyadaki 5. büyük baraj olduğunu dile getirdi. Yükseklik olarak Çine Barajı"nın Avrupa ülkelerinde birinci sırada yer aldığını belirten Halil İbrahim İndap, bu yıl gelen 36 milyon TL ödeneğin, 35 milyon TL"sinin harcandığını ve 80 milyon TL ek ödenek talep ettiklerini kaydetti.
  Daha sonra barajın içerisindeki derivasyon tünellerini gezen Vali Hüseyin Avni Coş, derivasyon tünelleri hakkında da inşaat yetkililerinden bilgi aldı. Baraj inşaatı içerisinde toplam 6.5 kilometre derivasyon tüneli bulunduğunu belirten yetkililer, ilerde barajdaki doluluk oranlarına göre ve ovalara bırakılacak su miktarına göre bu tünellerin çalıştırılacağını ayrıyetten tünellerin elektrik üretiminde kullanılacağını dile getirdiler.

  “BARAJIN TAMAMLANMASIYLA 23 BİN HEKTAR ALAN SULANACAK”
  Gezi sonunda beraberindeki heyetle birlikte baraj gövdesinin dibine inen Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, burada günün anısına DSİ 21. Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap ve Çine Barajı inşaatı yüklenici firması Özkar A.Ş. Kurucusu Binali Özdoğan ile fotoğraf çektirdi.
  Vali Hüseyin Avni Coş, baraj inşaatındaki incelemelerin ardından Çine Barajı idari binasında yüklenici firma yetkililerinden ve DSİ 21. Bölge Müdürü Halil İbrahim İndap"tan birifing aldı. Barajın tamamlanmasıyla Aydın Ovası"nın, Koçarlı ve Söke Ovası"nda toplam 91 bin hektar alanın taşkınlardan korunacağını belirten İndap, Çine Barajı sayesinde Çine, Koçarlı ve ve Söke ovalarında 23 bin 358 hektar alanında sulanabileceğini kaydetti. Çine çayından yılda ortalama 380 milyon metreküp su aktığını ifade eden Halil İbrahim İndap, boşa akan suların kontrol altına alınması sayesinde, hem elektrik üretimi yapılabileceğini, hem taşkınların önlenebileceğini ve başı boş akan suların kontrolle sulamada kullanabileceğini dikkat çekti.

  “AYDIN OLARAK HÜKÜMETE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”
  Birifing aldığı bilgiler doğrultusunda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, 2004 yılında barajın gövde inşaatının sıfır konumunda olduğunu fakat 5 yıl gibi bir zaman dilimi içerisinde baraj gövdesinin 109 metreye yükseldiğini belirtti. 2004 yılından sonra baraj inşaatına gönderilen ödenek miktarlarında yüz yüzlere aşan bir ödenek artışı yaşandığını dikkat çeken Vali Coş, “Çine Barajı gövde yapımı yüzde 90 tamamlanmış vaziyette. İnşaat bu hızla gittiği takdirde bakanımız Sayın Veysel Eroğlu"nun açıkladığı 1 Ekim 2010 tarihinden daha erken su tutabilir. Son yıllarda hükümetin buraya verdiği önemi gönderdiği ödeneklerden anlayabiliriz. Aydınlılar olarak hükümete teşekkür ediyoruz. Baraj inşaatındaki özverili çalışmalarından dolayı DSİ ve baraj inşaatı yüklenici firmaya tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim