• BIST 106.711
 • Altın 143,557
 • Dolar 3,5567
 • Euro 4,1387

  Üzerinden tam 86 yıl geçti

  01.02.2009 14:00
  30 Ocak 1923 Tarihinde TBMM Hükümeti’nin Yunanistan ile Lozan'da imzaladıkları Mübadele sözleşmesi'nin 86. yıldönümünde, Kuşadası'nda Selanik Mübadilleri, Rumeli Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.
  Üzerinden tam 86 yıl geçti
  Üzerinden tam 86 yıl geçti Üzerinden tam 86 yıl geçti Üzerinden tam 86 yıl geçti

  Etkinliğe, aralarında Güzelçamlı Belediye Başkanı Bayram Bayaözlü"nün de bulunduğu çok sayıda mübadil katıldı.
  Kuşadası Halk Kütüphanesi Salonu"nda gerçekleştirilen etkinlikte ilk olarak Selanik Mübadilleri, Rumeli Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı ve Kuşadası Belediye Meclis Üyesi Ahmet Altunsoy bir konuşma yaptı. Kurdukları derneğin mübadillerin yaşamlarını ortaya koymak olduğunu belirten Altunsoy, “Türkiye toplumu hala bir göç öyküleri toplumu. Küçülen Osmanlı İmparatorluğu ile birlikte Anadolu"ya akan muhacirler, sonra mübadiller ve Cumhuriyet dönemi boyunca Balkanlar"dan kesintili ama daimi göç dalgası dolduruyor belleğimizi. Göç öyküleri Türkiye"nin neredeyse her köşesinde toprağa kulağınızı dayadığınızda hemen işitebileceğiniz mırıltılar bırakmıştır” dedi.
  Daha sonra Adnan Menderes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyelerinden Yard. Doç. Dr. Ayten Can Tunalı, "Mübadele-Zorunlu Göç" konulu bir konferans verdi. Tunalı"nın konferansının ardından mübadillerin memleketlerine özlemini, 3-4 kuşak mübadillerin bakış açılarını dile getiren ve yönetmenliğini Tahsin İşbilen'in yaptığı "Benim Giritli Limon Ağacım" filmi gösterildi. Menderes Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyelerinden Yard. Doç. Dr. Ayten Can Tunalı konferansında sözleşmenin önemi belirtti.
  Etkinliğin sonunda ise Kuşadası Selanik Mübadilleri, Rumeli Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Aran tarafından, Yard. Doç. Dr. Ayten Can Tunalı ya etkinliklere yaptığı katkı nedeniyle teşekkür plaketi verildi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim