• BIST 107.041
 • Altın 143,530
 • Dolar 3,5635
 • Euro 4,1526

  Uygulama 13 Ekim'de başlıyor

  28.09.2010 15:27
  Sağlık Bakanlığı’nın bireylerin ve aile fertlerinin ikamet yerlerinin yakınlarında ya da kolaylıkla ulaşabilecekleri bir yerde bulunan, ilk başvuracakları, kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis hizmeti sağlayabilecek Aile He
  Uygulama 13 Ekimde başlıyor
  Uygulama 13 Ekim'de başlıyor Uygulama 13 Ekim'de başlıyor Uygulama 13 Ekim'de başlıyor

  Aile Hekimi olarak görev yapmak isteyen hekimlerin başvuruları 24 Eylül tarihi itibari ile sona erdi. Yerleştirmelerin Kasım ayı içinde yapılması beklenirken, Aile Hekimliği uygulaması 13 Aralık tarihinde başlayacak. Söke"den Aile Hekimliği"ne başvuruların yoğun olduğu öğrenildi. Aile Hekimliği"ne puanı yeten doktorlar başvuruda bulunabiliyor.
  Sağlık Bakanlığı"nın yaptığı planlamalar dahilinde uygulanacak Aile Hekimliği uygulamasında her 3 bin 500 civarında vatandaşa bir hekimin bakması planlanıyor. Söke"nin belde ve köyleri ile 116 Bin olan nüfusuna bakıldığında 33-34 Aile Hekiminin görev yapması bekleniyor. Yine Söke merkez nüfusuna göre, ilçe merkezinde 20 civarında Aile Hekiminin görev yapması bekleniyor.
  “AİLE HEKİMLERİ NE YAPACAK”
  Sağlık Bakanlığı"nın yaptığı tanıma göre Aile Hekimleri; yaş, cinsiyet ve hastalık ayrımı yapmaksızın, her kişiye kapsamlı ve devamlı olarak vermekle yükümlü olacak. Gerektiğinde gezici sağlık hizmeti verebilecek ve tam gün esasına göre çalışacak. Sağlıkla ilgili olarak kayıtlı kişilere rehberlik yapacak olan Aile Hekimleri, sağlığı geliştirici ve koruyucu hizmetler ile ana çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmetlerini verecek. Kendisine kayıtlı kişilerin ilk değerlendirmesini yapacak olan Aile Hekimleri altı ay içinde ev ziyaretinde bulunup veya kişiler ile iletişime geçecek, kendisine kayıtlı kişilerin yaş, cinsiyet ve hastalık gruplarına yönelik izlem ve taramalarını (kanser, kronik hastalıklar, gebe, loğusa, yenidoğan, bebek, çocuk sağlığı, adölesan, erişkin, yaşlı sağlığı vb.) yapacak ve kayıtlı kişilerin kayıt bilgilerini güncel tutacak. Gerektiğinde hastayı gözlem altına alarak tetkik ve tedavisini yapacak olan Aile Hekimleri; ilgili mevzuatta birinci basamak sağlık kuruluşları ve resmi tabiplerce kişiye yönelik düzenlenmesi öngörülen her türlü sağlık raporu, sevk evrakı, reçete ve sair belgeleri düzenleyecek.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim