• BIST 106.711
 • Altın 143,514
 • Dolar 3,5567
 • Euro 4,1387

  Üniversiteler YÖK'ten kurtarılmalı

  11.12.2007 16:13
  Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu; “Üniversiteler YÖK’ün elinden kurtarılmalı, YÖK, yok edilmelidir” dedi.
  Üniversiteler YÖKten kurtarılmalı
  Üniversiteler YÖK'ten kurtarılmalı Üniversiteler YÖK'ten kurtarılmalı Üniversiteler YÖK'ten kurtarılmalı

  Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu; “Üniversiteler YÖK"ün elinden kurtarılmalı, YÖK, yok edilmelidir” dedi.
  Cumhuriyet"in Kurucusu Ulu Önder Atatürk"ün Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir! millete devrettiği egemenlik, 1982 Anayasasıyla yetkili kurullara devredilmiştir diyen Gündoğdu, “Yeni anayasa ile bu hak yeniden gerçek sahibine devredilmeli ve devlet millet kaynaşması sağlanmalıdır. Bu milletin cumhuriyetle herhangi bir sorunu yoktur. Bu milletin bürokratik cumhuriyetle sorunu vardır” dedi.
  Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu “Sivil Anayasa ve Özgür Eğitim Konulu” bir konferansa katılmak üzere Aydın"a geldi.
  TED Koleji Toplantı Salonunda gerçekleşen konferansa, Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Mehmet Şirinkaya, Memur Sen İl Temsilcisi Süleyman Alkoç ve davetliler katıldı.
  Gündoğdu konuşmasında, Hukukun üstünlüğünü rafa kaldırıp üstünlerin hukukuna geçit verirseniz çocuklarımızın geleceğini karartmış olursunuz diyerek şunları söyledi. “Türkiye"nin önünde 3 seçenek var: Geride kalmak, bugüne takılmak, geleceğe yürümek. Eğitim Bir Sen olarak kendimize geleceğe yürümeyi yol seçtik. Ne zaman bu ülkede güzel bir şey olsa ya mahalle baskısı tamtamlarıyla, ya da terör azdırılarak halkımızın karşısına çıkılıyor. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde ve Sivil Anayasa hazırlıkları safhasında bunları çok bariz olarak tekrar yaşadık. Demokratikleşemediğimiz için özgür birey yetiştiremiyoruz, özgür birey yetiştiremediğimiz için demokratikleşemiyoruz. Birileri her on yılda bir bizi tokatlayıp nasıl olmamız gerektiğini yeniden dikte ediyor. Unutulmamalıdır ki terör, baskı ve cehaletten beslenir.” dedi.
  Gündoğdu, Eğitim Bir Sen olarak Sivil Anayasa çalışmalarından beklentilerini de şöyle sıraladı: “Eğitimde fırsat eşitliği sözde değil özde olmalıdır. Sadece zengin olanların eğitim görebildiği; kılık kıyafet ve kat sayı engelleriyle gençlerinin okumalarının engellendiği bir Türkiye gerçeğinden kurtulmalıyız. İmam Hatip Liseleri bahane edilerek tüm Meslek Liselerinin önünün kesilmesi göstermiştir ki sadece İmam Hatip Liselerinin değil, bu okullarda genelde gariban halkımızın çocukları okuduğu için yapabildikleri kadar gariban çocuklarının önünü kesmektir. Antidemokratik süreçlere Anayasada fırsat tanıyacak hiç hüküm bulunmamalı, eğitime bilimsel ve pedagojik yaklaşılmalıdır. Din Eğitiminin önünü kesmek için İlköğretimi 8 yıl kesintisiz yapmaktan vazgeçilmelidir. Kendi çocuklarına kilise eğitimi verdiren Avrupalı neden bizim çocuklarımızın Din Dersi almasını istemiyor? Çünkü Türkiye benliğini kaybetmemiş genç nüfusuyla Avrupa Birliğine girecek olursa, yirmi yıl sonra Avrupa"da Müslüman olmayan kimse kalmayacağından korkuyorlar. Üniversiteler YÖK"ün elinden kurtarılmalı, YÖK, yok edilmelidir. Erdoğan Teziç giderayak günah çıkartıyor ve biz şartların gereğini yerine getirdik diyor. Biz zaten YÖK"te adam olmadığını hiçbir zaman söylemedik. Bilim adamı yok dedi. Başta YÖK olmak üzere bütün bürokratik oligarşiye son verilmelidir.”
  aydınpost haber servisi

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim