• BIST 107.115
 • Altın 143,813
 • Dolar 3,5581
 • Euro 4,1457

  Ulusoy'un çevre mesajı

  05.06.2009 10:56
  Aydın Vali Vekili Celal Ulusoy, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.
  Ulusoyun çevre mesajı
  Ulusoy'un çevre mesajı Ulusoy'un çevre mesajı Ulusoy'un çevre mesajı

  1972 yılında Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında kabul edilen bir kararla 5 Haziran"ın Dünya Çevre Günü olarak ilan edildiğini anımsatan Vali Vekili Celal Ulusoy, “Hem insanlık hem de insanlığın yegane yaşam alanı olan dünya için çevre, yılda bir kutlanan etkinliklerle geliştirilemeyecek kadar önemli bir olgudur. İnsanoğlu, tabiatla savaşarak değil barışarak ve anlaşarak var olabilir. Dünyamızı ve dünyamızın içindeki değerleri koruyarak mutlu olabileceğimizi, hayatımızı sürdürebileceğimizi hayatının hiçbir döneminde unutmamalıdır. Çölleşme kurak ve az yağışlı alanlarda, doğal etkenler ve insan faaliyetlerinden kaynaklanan toprak bozulması, ekolojik kirlilik, enerji dengesizliği, doğal kaynakların yanlış ve geri dönüştürülemez biçimde kullanımı, aşırı nüfus baskıları ve göç gibi karmaşık sorunlarla da yakından ilgilidir” dedi.
  Yanlış arazi kullanımı ve tarımsal işlemler, aşırı otlatma, ormanların tahribi ve sağlıksız sulama yöntemleri gibi faaliyetler, gelecekteki çölleşme riskini her geçen gün biraz daha arttırmakta olduğuna işaret eden Ulusoy, “Birleşmiş Milletler Çölleşme ve Mücadele Sözleşmesi"ne resmen taraf olmuştur. Temiz bir dünyada yaşayabilmek ve gelecek nesillerimize temiz bir çevre bırakabilmek için doğamızı korumalı ve kirlenmeyi önlemeliyiz. Yaşanabilir bir dünya için de yeşil alanları ve hayvanları koruyup, çoğaltmamızda gerekmektedir. Sokağa attığımız her plastik şişenin 400 yıl kadar çürümeden kalabildiğim bilerek, karşı karşıya kaldığımız tehlikenin boyutlarını anlamamız gerekir” diye konuştu.
  Sanayileşme ve kentleşmenin beraberinde oluşan nüfus yoğunluğu ile çevre sorunlarının artmasına sebep olmakta olduğunun altını çizen Ulusoy, şunları söyledi: “Doğamızın yaşanabilir olarak kalması ve insanlarımızın daha sağlıklı yaşabilmesi için, sürdürülebilir bir çevre anlayışını sanayileşme ve kentleşme planlamasında, yeni yatırımların hızlandırılması ile sağlamalıyız.Çevre kirliliği, karşılaşılan en büyük çevre sorunları arasındadır. Çevremizi sahiplenmeli, değerini ve önemini çocuklarımıza öğretmeliyiz, anlatmalıyız. Millet olarak henüz vakit geçmeden, çevre adına atılacak her adım, geleceğimizin garantisi olacaktır”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim