• BIST 106.843
 • Altın 142,689
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209

  Ulusoy'dan uyarı

  12.06.2009 15:51
  Aydın Vali Vekili Celal Ulusoy, Pazar günü yapılacak olan ÖSS’nin öğrencilerin için önemli bir dönüm noktası olduğunu ancak, bu sınavın hayatın en önemli noktası olarak görülmesinin doğru olmadığını belirtti.
  Ulusoydan uyarı
  Ulusoy'dan uyarı Ulusoy'dan uyarı Ulusoy'dan uyarı

  Pazar günü sınava girecek olan tüm öğrencilere güvendiğini ifade eden Vali Vekili Celal Ulusoy, “Hedefiniz; en iyi üniversitelerde, en iyi bölümlerde okumak olsun. Ancak hayattaki tek seçeneğinizin ÖSS olmadığını unutmayın. Bu sınavı "olmazsa olmaz" şeklinde yorumlamanız kaygınızı daha da arttıracaktır. Mükemmeliyetçilik yerine daha esnek ve olumlu düşünce tarzı geliştirmeye çalışın. Esnek olmanız sizi kaygıdan uzaklaştırıp, rahat olmanızı sağlayacaktır. Eğer kendi sınav stratejinizi belirlediyseniz, bu aşamadan sonra başkalarının telkinleri ile çok fazla meşgul olmayınız. Herkesin yöntemi kendi bakış açısı ve zihinsel kapasitesi ile ilişkili olacağından, kendi geliştirdiğiniz sınav taktiklerini kullanmanızın fayda sağlayacağını unutmayınız. Ülkemizdeki birçok başarılı insanın yaşamında ÖSS dönüm noktası olmuştur. Çünkü; sınava hazırlanma sayesinde karakterlerini ve kariyerlerini geliştirme fırsatı bulmuşlardır. Siz de bu stresli dönemi güzel fırsatlara dönüştürebilirsiniz” dedi.
  Bir sınavla öğrencinin geleceğinin belirlenemeyeceğini ve belirlenmemesi gerektiğini beyan eden Ulusoy, “Her şeyimizi bu sınava bağlamamalıyız. Yeteneksiz öğrenci yoktur. Başarılı olacağı alanı, zamanı ve zemini henüz bulamamış öğrenci vardır. Hayat fırsatlarla doludur. Sağlıklı ve kendimizi motive etme becerisine sahip isek; elbet bir gün aradığımız fırsat önümüze gelecektir. İnsanın her durumu takdire şayandır. Bunun için, her anımızı mutluluktan pirim vermeden yaşamaya hazır olmalıyız. Atatürk"ün kurduğu cumhuriyet; kendine güvenen, başı dik, alnı açık, çalışkan gençlere minnettardır” diye konuştu.
  ÖSS öncesi anne ve babalara da uyarılarda bulunan Ulusoy, “Sınav anının yaklaştığı bu günlerde; çocuğunuzun kaygı düzeyini arttıracak telkin ve öğütlerden kaçınmalısınız. Eğer çocuğunuz sınavda istediğiniz kadar başarılı olamazsa, bilin ki o yine de sizin çocuğunuzdur. Önemli olan onun sağlıklı olması, sizinle iyi iletişim içinde olması, kendine yetebilmesi ve hayattan zevk almasıdır. Bu günlerde çocuğunuzun sizin için değerli olduğunu ona daha çok hissettirmelisiniz” ifadelerini kullandı.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim