• BIST 107.463
 • Altın 142,712
 • Dolar 3,5616
 • Euro 4,1411

  Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş'ten tepki

  18.10.2011 20:42
  Ergün, Bakanlık müfettişlerince, bu tür görevlendirmelere ilişkin olarak hazırlanan raporların da dikkate alınmadığını da öne sürdü.
  Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İşten tepki
  Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş'ten tepki Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş'ten tepki Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş'ten tepki

  Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-İş Nazilli temsilcilikleri, yaptıkları ortak açıklamada, ''Milli Eğitim Bakanlığı'nca gerçekleştirilen müdür, müdür başyardımcıları, müdür yardımcılarına yönelik 'zorunlu rotasyon uygulaması'ndan sonra ortaya çıkan idareci açığını kapatmak için Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce uygulanan 'geçici görevlendirme uygulaması'nın çözüm olmaktan, sorun haline dönüştüğü'' görüşü dile getirildi. 
       Türk Eğitim-Sen Nazilli Temsilcisi Olgun Ergün ve Eğitim-İş Nazilli Temsilcisi Gönül Açıkgöz tarafından düzenlenen basın toplantısına, sendikaların yönetim kurulu üyeleri de katıldı. 
       Türk Eğitim-Sen Nazilli Temsilcisi Ergün, Türkiye'de eğitim planlamalarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapıldığını belirterek, merkezden yapılan çalışmaların taşra teşkilatları tarafından uygulanmasının yasal zorunluluk olduğunu söyledi. 
       Ergün, ''Milli Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirilen müdür, müdür başyardımcıları, müdür yardımcılarına yönelik zorunlu rotasyon uygulamasından sonra ortaya çıkan idareci açığını kapatmak için Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce uygulanan 'geçici görevlendirme uygulaması'nın çözüm olmaktan çıkıp, sorun haline dönüştüğünü'' görüşünü savundu. 
       Ergün, görüşlerini şöyle dile getirdi: 
       ''Bu görevlendirmelerin nasıl uygulanacağı ile ilgili Bakanlık genelgesi görmezden gelinmiş, tamamen keyfi bir görevlendirme çalışması yapılmıştır. Genelgeye göre, görevlendirme yapılacak okullarda önce o okulda çalışan öğretmenlerimizden istekli olup olmadığına bakılması gerekirken, öğretmenler bu sürecin dışına itilmiş, konuyla ilgili imza sirküsü çıkarılmamış, öğretmenlerin tercihleri sorulmamış ve keyfi görevlendirmeler yapılmıştır. 
       Milli Eğitim Bakanlığının, 'Olmayan Kadrolara Atama Yapılamaz' amir hükmüne rağmen, Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde, 'olmayan şube müdürlüğü' kadrosuna geçici görevlendirme usulüyle yapılan atamalar rahatsızlık yarattı. Bu rahatsızlığın İlçe Milli Eğitim Müdürüne aktarılmasına rağmen, bu konuda gereken işlemler yapılmadı.'' 
       Ergün, Bakanlık müfettişlerince, bu tür görevlendirmelere ilişkin olarak hazırlanan raporların da dikkate alınmadığını da öne sürdü. 
       Ergün, ''görevlendirme ile şube müdürlüğü yapan bir kişinin, öğretmenlere yönelik sendikal baskı uyguladığını, bu durumun da İlçe Milli Eğitim Müdürüne sözlü olarak aktarıldığını, ancak gerekli hassasiyetin gösterilmediği'' görüşünü ileri sürdü. 
       Sendikaların bu konuyla ilgili hukuki süreçleri takip edeceğini belirten Ergün, ''Nazilli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün kanun, yönetmelik ve genelgeleri görmezden gelerek yapmış olduğu uygulamalar, hem eğitim çalışanlarının huzur ortamını bozmuş, hem de işyerlerinde çalışma barışının kaybolması gibi son derece vahim sonuçlara yol açabilecek bir sürece girilmesine sebep olmuştur'' dedi. 

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim