• BIST 108.343
 • Altın 143,463
 • Dolar 3,5305
 • Euro 4,1290

  Turistlere özel zeytinyağı

  04.09.2008 21:24
  Zeytin üretiminde dünya ikincisi, zeytinyağı üretiminde dünya beşincisi olan Türkiye’nin en önemli çiftçi birliği konumundaki TARİŞ, son zamanlarda yöresel zeytinyağı markalarına ağırlık vermeye başladı.
  Turistlere özel zeytinyağı
  Turistlere özel zeytinyağı Turistlere özel zeytinyağı Turistlere özel zeytinyağı

  Zeytin üretiminde dünya ikincisi, zeytinyağı üretiminde dünya beşincisi olan Türkiye"nin en önemli çiftçi birliği konumundaki TARİŞ, son zamanlarda yöresel zeytinyağı markalarına ağırlık vermeye başladı. Bunun son örneği ise “Kuşadası” markalı zeytinyağı oldu.
  Ülkemizde toplam sayısı 110-120 milyon olarak tahmin edilen zeytin ağaçlarına son zamanlarda 34 milyon sertifikalı yeni zeytin fidanı eklenmesine ön ayak olan en önemli kurumsal yapı konumundaki TARİŞ, bu sayının yakında 54 milyon sertifikalı zeytin ağacına yükselmesi için de çalışmalar yürütüyor.
  Öte yandan, büyük bir zeytinyağı ülkesi olmamıza rağmen, hala kişi başına yılda yarım kilodan az zeytinyağı tüketiyoruz. Bu sayı İtalya ve İspanya'da 12'şer kilo, hatta komşumuz Yunanistan'da 22 kilo. Bizden çok sonra zeytin dikmeye başlayan Suriye'de bile bu miktar kişi başına yılda 4 kilo. Özellikle AB ülkeleri ve ABD"den gelen turistlerin zeytinyağına gösterdikleri ilgiyi dikkate alan TARİŞ, turizmi kadar zeytiniyle de ünlü tatil beldesi Kuşadası"nın adını taşıyan zeytinyağı çıkardı. Daha önce de Ayvalık, Edremit, Ezine, Dikili ve Bergama ismiyle zeytinyağı üreten ve marka tescili yaptıran TARİŞ, şimdi de daha çok turistlerin rağbet etmesini umduğu “Kuşadası” markalı zeytinyağını üretti.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim