• BIST 89.292
 • Altın 146,904
 • Dolar 3,6514
 • Euro 3,9389

  Turistler yerleştirildiler

  02.09.2008 21:00
  Turistler yerleştirildiler
  Kuşadası'nda Bulgaristan'daki tur operatörünün parayı ödememesi gerekçesiyle rezervasyon yaptıkları otelden çıkarılan turistler, belediye tarafından düğün salonuna yerleştirildi.
  Turistler yerleştirildiler Turistler yerleştirildiler Turistler yerleştirildiler

  Kuşadası'nda Bulgaristan'daki tur operatörünün parayı ödememesi gerekçesiyle rezervasyon yaptıkları otelden çıkarılan turistler, belediye tarafından düğün salonuna yerleştirildi.
  Bulgar turizm acentesi Veri Tur'un Türkiye'deki partneri Alin Turizm ile birlikte organize ettiği tur sonunda Sofya'dan otobüsle Kuşadası'na gelen 160 Bulgar turist, daha önce yapılan anlaşma gereği Tusan Otel'e getirilmişti. Tusan Otel, turistlerin parasının Bulgar Veri Tur tarafından ödenmediğini gerekçe göstererek, turistleri otele almak istememiş, Alin Turizm'in araya girmesiyle turistleri lobiye sokan ancak odalarına yerleştirmeyen otel yetkilileri, paranın ödenmesi için 5 saat süre tanımıştı. Bu
  süre zarfında da para ödenmeyince turistler otelden dışarı çıkarılmış, 20 turist kendi ceplerinden para ödeyerek odalarına yerleşirken; otelden atılan 140 turist başka bir otel bulamayınca, Kuşadası sahil bandı üzerindeki Şehit Ahmet Şengülen Parkı'nı mesken tutmuştu. 2 günü yollarda geçiren, bir gecede parkta yatan turistlerin durumu üzerine Kuşadası'nda kriz masası kuruldu. Kaymakamlıkta Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen başkanlığında gerçekleşen toplantıda, sorunun çözülmesi için çaba harcanırken, turu
  organize eden Bulgar Vira Tur firmasının yetkilileri parayı ödemeye yanaşmadı. Yapılan görüşmelerin ardından, paraları ödenmeyen turistlerin Bulgaristan'a geri gönderilmesine karar verildi. Belediyenin sağladığı otobüslerle mesken tuttukları parktan otobüslere bindirilen turistler, Kuşadası Belediyesi Düğün Salonu'na yerleştirildi. Turistlerin bavulları ise herhangi bir zarar meydana gelmemesi için Kuşadası Uğur İnan Spor Salonu'nun depolarına kaldırıldı.
  Huzurlu bir tatil amacıyla yola çıkan ancak çekmedikleri eziyet kalmayan Bulgar turistler ise, yaşananlar karşısında adeta ateş püskürdü. Gelişmelere çok sert tepki gösteren Bulgar turistler, "Kuşadası'nda tatil yapmak için Veri Tur firmasına 10 günlük tatil karşılığı 450 Lev ödedik. Bu yaşananlara inanamıyoruz. Günlerdir aç ve susuz kaldık. 5 yıldızlı bir otel hayal ederken, parklarda, düğün salonlarında yatmak zorunda kaldık" dediler.
  TÜRSAB Kuşadası Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Bülent İlbahar, yapılan tüm görüşmelere rağmen Bulgar Veri Tur firmasının turist kafilesiyle ilgili ödemeyi yapmak istemediğini söyledi. Sorunun Bulgar Tur operatörünün sözleşme şartlarına uymamasından kaynaklandığını belirten İlbahar, "Aynı Bulgar acentesinin Kuşadası'ndaki İmbat Otel ve Club Akdeniz isimli turistik tesislerde de müşterileri bulunuyor ve bu turist guruplarıyla ilgili de ödemeler yapılmamış. Bulgar acentesinin 120 Euro tutarındaki ödemenin
  sadece 20 Euro'luk kaparo kısmını ödediğini belirledik. Yapılan görüşmelerin ardından parayı ödemeyen firma, turistleri Bulgaristan'a geri getirme kararı aldı. Turistler, Bulgar firmasının sağlayacağı otobüslerle Sofya'ya geri dönecek" dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim