• BIST 107.202
 • Altın 145,447
 • Dolar 3,5161
 • Euro 4,1312

  TİM Aydın'da toplandı

  01.04.2009 12:47
  Türkiye İhracaatçılar Meclisi, Mart ayı ihracaat rakamlarını Aydın'da açıkladı.
  TİM Aydında toplandı
  TİM Aydın'da toplandı TİM Aydın'da toplandı TİM Aydın'da toplandı

  AYDINPOST HABER SERVİSİ - Ticaret Borsası konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya Aydın valisi Mustafa Malay, Türkiye İhracaatçılar Meclis Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ticaret Odası Başkanı Hakkı Dokuzlu, Sanayi Odası Başkanı Ercan Çerçioğlu, Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı ve çok sayıda işadamı katıldı.
  Aydınlı ihracatçılar ve işadamlarıyla birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu anlatan TİM Başkanı Büyükekşi, "Ülke gündemimiz tüm dünya gündemi ile aynı, global ekonomik kriz. ABD'de kredi kiriz olarak başlayıp daha sonra tüm dünyada reel sektöre atlayan global çaptaki ekonomik kriz başta gelişmiş ülkeler olmak üzere tüm dünya ekonomilerini derinden etkiledi. Yarından itibaren İngiltere'de başlayak G-20 zirvesi de global ekonominin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. Bu toplantı global dünyanın global sorunlara karşı koordineli bir birlikteliğin oluşması açısından büyük öneme sahiptir. Türkiye'de hükümetin ard arda açıkladığı ve toplam maliyetinin 36,4 milyar TL olduğu tahmin edilen 5 tedbir paketi ekonomimiz açısındın son derece faydalı olmuştur. Başta vergi indirimleri olmak üzere destek kredilerini de içeren bu paketin maliyetinin, ekonomiyi canlanmaya başladıkça kendiliğinden çıkacağını ve sonuçta ülkey ekazanç olarak döneceğini düşünüyoruz. Biz TİM olarak yeni bir kredi garanti fonunun kurulmasını üç aydır gündeme getiriyoruz. Hazinenin koyacağı 1 milyar dolarlık sermayenin 5 milyar dolarlık kredi hacmi yaratacağını belirttik. Amacımız donan kredi mekanizmasını canlandırmak ve şirketlerin teminat sorununu çözmekti. Sayın Başbakanımız 1 milyar TL'nin kredi garanti fonuna konulacağını açıkladı. Bundan da memnuniyet duyuyoruz. Ancak bu paketlerin ekonomiye faydasının artması için bir takım yeni tedbirlerin alınmaya devam edilmesi de son derece önemlidir" diye konuştu.

  TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin konuşmasının ardından 2008 yılında Aydın'da en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 3 firmanın temsilcilerine plaket sunuldu. Aydın'da 2008 yılında en fazla ihracat yapan 3. firma Söktaş Tekstil firmasının temsilcisi Latif Bozkaya'ya plaketini TİM Başkanvekili Burak Arkay verdi. Aydın'da ihracatta 2. sırada yer alan Jantsa firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Çerçioğlu'na da plaketini TİM Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu sundu. Son olarak Aydın'da en fazla ihracatı gerçekleştiren Uğur Soğutma Makine Yönetim Kurulu üyesi Talip Takmaklı'ya plaketini TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi sundu. Toplantı da ayrıca Aydın'daki Sanayi ve Ticaret Odası temsilcilerine de yaptıkları başarılı çalışmalardan dolayı plaket verildi. Toplantının sonunda katılımcılar ve plaket ile ödüllendirilen firma temsilcileri toplu fotoğraf çektirdi.

   

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim