• BIST 82.779
 • Altın 146,779
 • Dolar 3,7701
 • Euro 4,0274

  Ticaret Borsası'na ziyaret

  26.08.2009 14:00
  Ticaret Borsasına ziyaret
  Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, istihdam sağlayacak yatırım yapan ve üretime önem veren herkese her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.
  Ticaret Borsası'na ziyaret Ticaret Borsası'na ziyaret Ticaret Borsası'na ziyaret

  Aydın Ticaret Borsası'nı ziyaret eden Vali Hüseyin Avni Voş, borsaya ait özel gıda laboratuarını gezerek, yetkililerden laboratuar hakkında bilgi aldı. Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı ile makamında görüşen Çoş, Gıda Laboratuarının, Aydın'daki tarımsal ürünlerin pazarlanmasında ihracatçılar için büyük bir kolaylık teşkil ettiğini bildirdi.
  Bürokratlar olarak her zaman yatırımcıların hizmetinde olduklarını ifade eden Coş, “İlimize bir ağaç dikmek isteyen, yatırım yapmak isteyen, nereden gelirse gelsin, yerli ya da yabancı bütün yatırımcılara kapımızı açık. Onlara her türlü kolaylığı göstermeye hazırız. Minimum düzeyde bürokrasi vaat ediyoruz. Her türlü sorun ve sıkıntılarını, kendi sorun ve sıkıntılarımız olarak görüp, çözmeye çalışacağız. Bütün yatırımcılarımızla her türlü işbirliğine açık olacağız. Hiç kimse bundan kuşku duymasın. Ülkemizin de, Aydın'ın da en büyük sorunu işsizliktir. İstihdam sağlayacak, üretim yapacak herkesin başımızın üstünde yeri var. Onu başımızın üstünde taşırız” dedi.
  Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı da, Aydın"da şu anda 86 tane kuru incir ihracatçısının olduğunu belirterek, bunların en küçüğünün 150-200 kişi çalıştırdığını ifade etti. İncirde gelinen noktanın yaş sebze ve meyve'de de yakalanabileceğini ve Aydın'ın çıkış noktasının yaş sebze ve meyvecilik olacağına inandığını vurgulayan Bosnalı, ancak bunun için öncelikli olarak ihracatçıların, paketleme tesislerinin ve soğuk hava depolarının Aydın"a çekilmesi gerektiğini kaydetti. Bunun için Aydın'ın tanıtımının yapılması gerektiğini ve bu nedenle yaş sebze ve meyve festivali düzenlediklerini aktaran Bosnalı, ancak bunun da yeterli olmadığını kaydetti. Yatırımcıya bedava arsa verilmesi gerektiğinin altını çizen Bosnalı, “Aydın gerçekten tıkandı. Pamuk bitti. Şu anda çiftçi engebeli bir yolda gidiyor. Darı fiyat yapıyor, herkes darıya gidiyor. Domates fiyat yapıyor, herkes domatese gidiyor. Yani Aydın çiftçisi, kendi kendine bir bocalama içerisinde. Aydın'a gelecek ihracatçıların önündeki bütün engelleri kaldırmamız lazım. Bedava arsa verelim. Gelsinler, burada tesis kursunlar, istihdam yaratsınlar. Çiftçi para görmediği sürece, Aydın esnafı da para görmez. Aydın bir tarım şehri. Bugün, Manisa'nın Alaşehir ilçesinde tesisler mantar gibi çoğaldı. O tesislerde binlerce insan çalışıyor. Aydın ürünü, Alaşehir'den ihracata açılıyor. Biz bu treni kaçırmışız. Pamuktan başka bir şey görmemişiz. Ama şimdi bu kadar güzel imkanlarımız ve alt yapımız varken, ihracatçıları Aydın'a çekebilmek için elimizden ne geliyorsa yapmalıyız. Aydın'ın kurtuluşunu biz bunda görüyoruz” şeklinde konuştu.
  Vali Coş, Bosnalı'nın yatırımcıya bedava arsa verilmesi önerisi üzerine yapılacak yatırımın cinsi ve büyüklüğüne göre kamu arsalarının ücretsiz verilmesinin söz konusu olabileceğini sözlerine ekledi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim