• BIST 106.711
 • Altın 143,514
 • Dolar 3,5567
 • Euro 4,1387

  Tezcan'dan "yargılama harcı" önergesi

  01.11.2011 16:18
  CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na ‘Yargılama’ harçlarına ilişkin önerge verdi.
  Tezcandan yargılama harcı önergesi
  Tezcan'dan Tezcan'dan Tezcan'dan

   

  30 Eylül 2001 tarih ve 28070 sayılı Resmi gazetede yayınlanan tebliğe göre artırılan yargılama harçlarının dava açma hakkı ve hak arama özgürlüğünü ortadan kaldıracak derecede pahalı, adalet yaratıp yaratmayacağı konusunda Meclis araştırması açılmasını isteyen CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan “Hak arama özgürlüğü anayasal bir özgürlüktür. Hukuk devletinde vatandaşın adalete ulaşma hakkı ekonomik nedenlerle ortadan kaldırılamaz” ifadelerine yer verdi. 
  CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, TBMM Başkanlığı’na sunduğu dilekçesinde “ 6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun 120’nci maddesi uyarınca dava açılırken mahkeme veznesine yatırılacak olan gider avansını belirlemek üzere Adalet Bakanlığı tarafından çıkarılarak 30.09.2011 tarih 28070 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Hukuk Muhakemeleri Kanunu Gider Avansı Tarifesi Hakkında Tebliğ”, “Hukuk Muhakemeleri Kanunu Bilirkişi Ücret Tarifesi Hakkında Tebliğ”, “Hukuk Mahkemeleri Kanunu Tanık Ücret Tarifesi Hakkında Tebliğ” hükümlerine göre ortaya çıkan gider avansları ile 492 sayılı Harçlar Kanununa dayalı tarife uyarınca belirlenen yargılama harçlarının, dava açma hakkı ve hak arama özgürlüğünü ortadan kaldıracak derecede pahalı adalet yaratıp yaratmayacağı konusunda bir Meclis araştırması açılmasını arz ederiz” ifadelerine yer verdi. 
  CHP’li Vekil Bülent Tezcan önergenin gerekçesinde ise “12.01.2011 tarihinde kabul edilen 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun 120.maddesi, davacının dava açarken yargılama harçları ile her yıl Adalet Bakanlığınca çıkarılacak gider avans tarifesinde belirlenecek olan tutarı (gider avansını) peşin olarak yatırmasını zorunlu tutmuştur. Adalet Bakanlığı bu hükme dayanarak, “Hukuk Muhakemeleri Kanunu Gider Avansı Tarifesi Hakkında Tebliğ”, “Hukuk Muhakemeleri Kanunu Bilirkişi Ücret Tarifesi Hakkında Tebliğ”, “Hukuk Mahkemeleri Kanunu Tanık Ücret Tarifesi Hakkında Tebliği” çıkarmış, tebliğler 30.09.2011 tarih 28070 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Daha uygulamanın başında (kısa zamanda) bu tebliğler uyarınca belirlenen yatırılması zorunlu gider avanslarının birçok davada davacıların ekonomik gücünü aşacak boyutlara ulaştığı anlaşılmıştır. Buna zaten yüksek olan yargılama harçları da eklendiğinde, vatandaş harç ve gider avanslarını karşılayamadığı için dava açamaz duruma düşmektedir. İddia edildiğinin aksine adli yardım uygulaması da sorunu çözmeye yetmemektedir. Hak arama özgürlüğü anayasal bir özgürlüktür. Hukuk devletinde vatandaşın adalete ulaşma hakkı ekonomik nedenlerle ortadan kaldırılamaz. Bu çerçevede yüksek yargılama harçları ve tebliğlerle ortaya çıkan gider avanslarının hak arama özgürlüğünü ortadan kaldıracak ölçüde pahalı adalet yaratıp yaratmadığının Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından araştırılmasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim