• BIST 106.711
 • Altın 143,514
 • Dolar 3,5567
 • Euro 4,1387

  Tezcan Aydın esnafının sorunlarını Meclis Gündemine taşıdı

  28.03.2012 17:17
  CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, esnaf sıkıntılarını dikkat çektiği Meclis Genel Kurulu konuşmasında Aydın'da intihar eden esnaflardan bahsetti.
  Tezcan Aydın esnafının sorunlarını Meclis Gündemine taşıdı
  Tezcan Aydın esnafının sorunlarını Meclis Gündemine taşıdı Tezcan Aydın esnafının sorunlarını Meclis Gündemine taşıdı Tezcan Aydın esnafının sorunlarını Meclis Gündemine taşıdı

  Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Milletvekili Bülent Tezcan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki konuşmasında "Değerli arkadaşlar, herhangi bir siyasi parti ayrımı yaparak söylemiyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisinde bulunan bütün milletvekili arkadaşlarımıza sesleniyorum. Bu kanun teklifi bir siyasi parti grubunun getirdiği bir kanun teklifi değil. KOBİ'ler her gün sabah evden çıktığımızda yolda giderken ya da seçim bölgemizde sanayi sitesinde oturup uğradığımızda çayını içtiğimiz ve Türkiye ekonomisini büyük ölçüde sırtında taşıyan, o yükü taşıyan kesim. Türkiye ekonomisinin yüzde 90'ının yükünü üzerinde taşıyan kesim KOBİ'ler. Aynı şekilde Türkiye'de istihdam içerisinde en önemli görevi üstlenmiş ve işsizliğin önlenmesi konusunda ortalama 3 ilâ 6 işçi çalıştırmasına rağmen çok büyük ölçüde istihdam problemini çözen kuruluşlar.

  Tezcan'ın konuşması izlemek için tıklayın!..

  Onlar bizim Hasan amcamız, Ayşe teyzemiz ve gelecekte o küçük ama çalışkan duruşlarıyla Türkiye'de bugün ihracatın ortalama yüzde 60 ilâ yüzde 70'ini gerçekleştiren kesim ve geleceğin büyük sanayicisi olma konusunda da iddialı, cesaretli girişimlerin sahibi. Bir şey bekliyor değerli milletvekilleri, bir şey bekliyorlar, devletin şefkatini ve ciddi desteğini bekliyorlar. Bakın 2010 yılı sonu 2011 yılı başında bir mali yapılanmayla ilgili kanun çıkardık. Emin olun küçük ve orta boyutlu işletmeler ve esnafımız o taksitlendirdiği vergi borcunu ödeyemez durumda. Ödeyemeyecek ve cezalı duruma düşüp yeniden sanki hiç yapılandırma yapmamış gibi o yükün altına girecek. Bununla bitmiyor. Bakın, Sayın Enerji Bakanımız açıklamıştı dokuz yılda sanayide kullanılan elektriğe yüzde 63 zam yapmışız. KOBİ'lerin, küçük esnafın üzerindeki vergi yükü belini bükecek noktada. Vergisini ödeyemez, sigorta primini ödeyemez, elektrik borcunu ödeyemez duruma gelmiş ama aynı bütün bu zorluklara rağmen o çarkı çevirmeye çalışıyor.

  Değerli arkadaşlar, bakın, 2011 yılında sadece Türkiye'de ekonomik zorluklar nedeniyle kapanan iş yeri sayısı 435.520, kapanan işletme sayısı. Aydın'da -Aydın ilinden geliyorum- 2011 yılında bu sayı 3.622; 3622 işletme kapatmak zorunda kalmış, batmış, tamamı sıkıntıda değerli arkadaşlar. Açılan bakar işine ama kapanana bakacaksınız kapanana, açılanla kapananı birbirine tolere edemezsiniz, kapanana bakacaksınız, açılanı da bir sene sonra kapatırsınız bu anlayışla giderseniz. Açılanı büyütün, kapanan da kapanmasın, derdimiz bu.

  Değerli arkadaşlar, bakın, son günlerde gazetelere yansıyan intihar haberleri, bunlar esnaf, sanayici. Aydın'da Bahri Y. intihar etmiş; Cengiz Suluk intihar etmiş, iş yerinde; Salih Rua sanayide egzozcu, kendini asmış, intihar etmiş; Nazilli'de mobilyacı Atakan Bayram intihar etmiş; Levent Eken Nazilli'de sanayici, intihar etmiş; Yılmaz Çam Söke'de marangoz, intihar etmiş. Yani Türkiye'de, Türkiye'nin her noktasında o KOBİ'de çalışan, alın teriyle istihdama katkı sağlamak isteyen insanları biz intihara mahkûm eder hâle gelmişiz. Bütün sektörlerde durum böyle.

  Onun için, getirilen şu kanun teklifi problemi tamamen çözmeyecek ama yaraya merhem olacak en azından, gelin bir ucundan tutalım. Mali anlamda KOBİ'leri desteklemek için, bunların mali sektöre olan borçlarını, vergi dairesi, SSK, TEDAŞ ve diğer Telekom gibi borçlarını erteleyelim; en azından, hep beraber hayırlı bir iş yapalım" dedi.

   

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim