• BIST 106.634
 • Altın 145,486
 • Dolar 3,5178
 • Euro 4,1217

  Teşvik değerlendirmesi

  27.07.2009 12:43
  Nazilli Ticaret Odası Başkanı A. Gültekin Kılınç, hükümet tarafından açıklanan yeni ‘Teşvik’ paketinin iş dünyası için çok önemli olduğuna işaret ederek, yeni teşvik paketinin bölge ekonomisine can suyu olacağını belirtti.
  Teşvik değerlendirmesi
  Teşvik değerlendirmesi Teşvik değerlendirmesi Teşvik değerlendirmesi

  Teşvik paketinin açıklanmasından önce de teşvik modeli ile ilgili düşüncelerini çeşitli platformlarda dile getirdiğini hatırlatan A. Gültekin Kılınç, yapılması gereken değişiklikleri Aydın Bölgesi Ticaret Odaları ve Borsaları ile birlikte düzenlenen toplantılarda kamuoyuna duyurduklarını söyledi. Aydın milletvekilleri ile de düzenlemeden kaynaklanan sıkıntılarını paylaştıklarının altını çizen Kılınç, “Bunların akabinde TOBB nezdinde yapılan konsey çalışmalarında bölgemizin beklentileri hakkında sunum yapılmış başta Sayın Ali Babacan olmak üzere konu ile ilgili yetkililerle de ayrı ayrı görüşmeler yapılmıştır. Daha önce açıklanan Teşvik modeline getirilen eleştiriler iki ana noktada toplanıyordu. Bunlar: Aynı coğrafi bölge içinde olan illerin farklı teşvik desteklerinden yararlanacak olması ve uygulanacak devlet yardımlarının tespitinde mevcut yatırımların dikkate alınmaması idi. Odamızın da içinde bulunduğu Bölge Oda ve Borsalar Platformu tarafından ilgili Bakanlık ve resmi makamlar nezdinde yapılan bir dizi görüşmeler neticesinde sonuç alınmış ve Devlet Yardımları hakkındaki Kararda yapılmasında fayda gördüğümüz ve olmasını şiddetle savunduğumuz değişiklikleri içeren biçimde yayımlanmıştır” dedi.
  Resmi Gazetede yayımlanan Devlet Yardımları kararında Aydın"ın 2. Bölge İller içinde yer aldığını anımsatan Kılınç, “Aydın"ın da dahil olduğu 2. Bölge içinde desteklenecek yeni veya halen yatırımı devam eden yatırım konularıdır. Böylece bölgemizde çok daha geniş ve bölgesel kalkınmada önemli olan iş kolları teşvik tedbirlerine eklenmiştir. Netice itibariyle; Teşvik Yasasındaki düzenlemeleri olumlu karşılıyoruz. Bölgemizde var olan yatırım potansiyeli için yatırım kararnamesinin yeni fırsatlar getirmesini, bölgemiz, ülkemiz ve insanımız için hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim