• BIST 90.383
 • Altın 145,437
 • Dolar 3,5943
 • Euro 3,9036

  Tema'dan yangın uyarısı

  02.08.2009 15:39
  Temadan yangın uyarısı
  TEMA Aydın İl Temsilcisi Mehmet Özdemir, Türkiye’de her yıl meydana gelen ortalama 4 bin orman yangınında 10 bin hektar ormanlık alanın zarar gördüğünü belirtti.
  Tema'dan yangın uyarısı Tema'dan yangın uyarısı Tema'dan yangın uyarısı

  Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte her gün gazete ve televizyonlarda yanan orman alanlarla ilgili haberin yer aldığına işaret eden TEMA İl Temsilcisi Mehmet Özdemir, “Alınan tedbirlere, yapılan uyarılara rağmen orman yangınları çıkmaya devam ediyor. Büyük çoğunluğu insan kaynaklı olan orman yangınları sonucunda; toprağı suyu koruyan, binlerce canlıya ev sahipliği yapan, karbon emisyonunu azaltan, solduğumuz oksijenin büyük bölümünü üreten zengin biyolojik çeşitliliğe sahip ormanlarımız, değeri maddi olarak asla ölçülemeyecek boyutlarda zarar görüyor. Ormanlarımızın korunması sorumluluğunu sadece ilgili kurum ve kuruluşlara yükleyemeyiz. Toplum olarak da birey olarak da bu sorumluluğu paylaşmalıyız. Çünkü, orman yangınlarının çıkış nedenlerine bakıldığında yıldırım gibi doğal nedenlerin yüzde 6 oranında kaldığı, yüzde 94"ünün çıkış sebebinin insan kaynaklı olduğu görülüyor” dedi.
  Ormanların bir ülkedeki toprağı ve suyu koruyan en önemli faktör olduğunun altını çizen Mehmet Özdemir, “Ağaçlar kökleri ile toprağı sararken hem erozyonu önler hem de çıplak toprakta akıp giden su ve yararlı maddeleri ormanda depolar. Selleri, su taşkınlarını, çığ, heyelan, toprak kaymalarını önler. Havayı süzer, oksijen sağlar, atmosferdeki karbondioksiti yapı taşı haline çevirir, iklimi düzenler, yer altı su rezervlerini besler, gürültü kirliliğini önler, yazın serinlik kışın sıcaklık sağlar, canlıların yurdu yuvası, besinidir” diye konuştu.
  ORMANLARIMIZI KORUYALIM
  Paha biçilemez değerdeki ormanlara sahip çıkılması gerektiğine dikkat çeken Özdemir, “Ormanda ya da ormana yakın yerlerde ateş yakmayalım, dumansız piknik yapalım. Çevreye, sönmemiş sigara izmariti, kibrit gibi yanıcı maddeleri atmayalım. Aracınızdan yola dökülen yağ veya benzinin üzerini kalın bir toprak tabakası ile örtelim. Tarlanızdaki anızları, çör çöp birikintilerini temizlemek için yakmayalım. Küçük yangınlara müdahale edelim. Ormanlık alanda herhangi bir duman ya da ateş gördüğünüz takdirde Alo 177 Orman Yangın İhbar, Alo 156 Jandarma veya Alo 155 Polis İmdat telefonlarını arayalım. Orman yangınları ile mücadele için Çevre ve Orman Bakanlığı'na daha fazla kaynak ayrılmasını, koruma tedbirlerinin kendi imkan ve teknolojilerimizle karşılanmasını isteyelim ve destekleyelim” şeklinde konuştu.
  Dünyada her yıl ortalama 5 milyon hektar, ülkemizde ise 10. bin hektar ormanın yangınlarla zarar görmekte olduğunu anımsatan Mzdemir, şöyle konuştu: “Ülkemizde ortalama her yıl ortalama 4 bin orman yangını oluyor. Akdeniz ve Ege sahillerinden İstanbul"a kadar uzanan ve ülke ormanlarımızın yarısına karşılık gelen 12 milyon hektar büyüklüğündeki kıyı bandı, yapılaşma ve özellikle yaz aylarında orman yangınları açısından tehdit altındadır. TEMA Vakfı Aydın İl Temsilciliği olarak; İklimin düzenleyicisi, topraklarımız ve su kaynaklarımızın bekçisi, ormanlarımızın yangınlarla yapılaşmalarla yok olup gitmemesi, geleceğimizin yitirilmemesi için gerekli önlemlerin önceden ve kalıcı şekilde alınmasını, önlemlere rağmen meydana gelebilecek yangınlarla mücadeleye hazırlıklı olmamız gerektiğini hatırlatıyoruz. Halkımızı, yetkilileri orman yangınlarına ve orman bütünlüğünü bozacak yapılaşmalara karşı daha duyarlı ve tedbirli olmaya çağırıyoruz”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim