• BIST 107.041
 • Altın 143,530
 • Dolar 3,5635
 • Euro 4,1526

  Tema'dan su uyarısı

  25.12.2008 10:14
  TEMA’dan su tasarrufu uyarısı
  Temadan su uyarısı
  Tema'dan su uyarısı Tema'dan su uyarısı Tema'dan su uyarısı

  TEMA Aydın İl Temsilcisi Mehmet Özdemir, su kaynaklarının azalması veya kaybolmasının neticesinde taban suyunun düşmesi ve toprak tuzlanmasının oluşması gibi sorunlar yaşanacağını belirterek, “Türkiye su fakiri bir ülkedir. Su varlığımız giderek azalmaktadır” dedi.
  Anayasaya “Sularımızın devletin yönetim ve gözetimi altında olduğuna” dair bir hükmün konulması gerektiğini iddia eden TEMA İl Temsilcisi Mehmet Özdemir, acilen su varlığının doğru ve verimli kullanılmasını sağlayacak “Su Çerçeve Yasasının” çıkartılması gerektiğini savundu. Su kaynaklarının doğal varlıkların su ihtiyaçları gözetilerek planlamasını gerektiğini belirten Özdemir, “Su varlığına bağlı tarımsal ürün desenleri geliştirmeli ve tarım arazilerini gelişmiş su tasarrufu yapan sulama yöntemleri ile sulamalıyız. Drenaj sularını doğal arıtımla yeniden kazanmak ve ülkemiz genelinde yamaçlara düşen yağmur sularının taşıma gücü kazanmadan önünü kesecek, toprakta suyun tutulmasını sağlayacak teraslama sistemi uygulamakta bir o kadar önemlidir. Topraklarımızı amacı doğrultusunda kullandırmak, ormanlarımızda, çalılık, makilik, fundalık alanlarda her türlü kesim ve tahribatı durdurmak, meraların ıslahı için gereken çalışmaları yapmak hepimizin görevi olmalıdır” diye konuştu.
  Kamuoyunun ülkenin bundan böyle yarı kurak iklim sürecinde olacağı gerçeği ile karşı karşıya olduğumuzun farkında olması gerektiğine değinen Özdemir, “Hayatta kalmak için harekete geçmeli, uyum sağlamalıyız. Kamuoyunun en önemli görevi, kuraklıkla mücadele, su varlığı yönetiminin bir devlet politikası haline gelmelidir. Toplum; öncelikle suyu tasarruflu kullanmayı, kentlerde su kullanımında tasarruf önlemlerinin alınmasını sağlamalıyız. Dünyamızda her beş insandan biri makul sınırlar içinde güvenli içme suyuna ulaşamadıkları için hastalanma ve ölüm tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu sayı bir milyardan çoktur. Dünyanın her yerinde kişi başına günde 50 litre su düşmesi için mevcut küresel tüketimin yüzde 1 den azı bir bütçe yeterlidir. Bu nedenle kuraklıkla mücadele ve su varlığımızın korunması için onu doğru, verimli ve tasarruflu kullanmayı öğrenmeliyiz”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim