• BIST 106.711
 • Altın 143,514
 • Dolar 3,5567
 • Euro 4,1387

  Tema'dan çağrı

  26.08.2009 09:55
  TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi Mehmet Özdemir, üretimde birinci önceliğin arazi ve ürün planlaması, ikincisinin ise yaygın ve etkin çiftçi eğitimleri olması gerektiğini belirtti.
  Temadan çağrı
  Tema'dan çağrı Tema'dan çağrı Tema'dan çağrı

  Beslenme için gerekli olan ve her türlü ihtiyacı karşılayan toprakların amaç dışı kullanılmaması gerektiğini savunan Mehmet Özdemir, “Bunun için, yerel, bölgesel ve ülkemiz ölçeğinde; tarım arazileri, mera arazileri, orman arazileri, özel kanunlarla belirlenen alanlar, yerleşim alanları sosyal ve ekonomik amaçlı alt yapı tesisleri ile diğer arazi kullanım şekillerine göre arazi kullanım planlarının yapılması, tarım alanlarının verimli kılınması için, kamu yararı gözetilerek, arazilerin toplulaştırılması gerekir. Yasanın "Mutlak tarım arazileri, özel ürün arazileri, dikili tarım arazileri" tarım dışı kullanımlara tahsis edilemez hükmüne kesinlikle uyulmalıdır. Türkiye bir tarım ülkesidir. Üretimde kalite ve verimde süreklilik sağlanmalı, insanlarımızın tarımsal ihtiyaçları karşılanmalı, tarım ürünleri ihracatı yapılabilmelidir” dedi.
  Çiftçi eğitimlerini de önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Özdemir, “Tarım ve Köy işleri Bakanlığımızın yürütmekte olduğu çiftçi eğitimlerine hız vermek, toprak işleme, damlama metodu ile bilinçli sulama, gübreleme, toprak muhafazalı tarım konularının uygulanır hale getirilmesini sağlamaktır. Çok zor bir iş olan tarımda; girdilerin çok iyi belirlenmesi, toprak analizinin mutlaka yapılması, Üreticimizin Tarım ve Köy İşleri Bakanlığımızın ücretsiz olarak sunduğu toprak analizi hizmetinden faydalanması gerekir. Gübre satıcıları analiz sonuçlarını görmeden gübre satmamalıdır. Analiz edilmeden atılan gübreler toprağı, su kanallarını ve çevreyi kirletmektedir” diye konuştu.

  EKOLOJİK TARIM ZARAR GÖRÜYOR
  Yanlış kimyasal kullanımı nedeniyle ekolojik tarım faaliyetlerine zarar verildiğini iddia eden Özdemir, şunları söyledi: “Ülkemizde çiftçilerimiz; kimyasalların, ot öldürücülerin kullanılmadığı, aşırı gübrelemenin yapılmadığı ekolojik tarım uygulamasına geçmelidir. Ekolojik tarımda üretim miktarı bakımından düşüş yanında, aroma ve kalite bakımından çok iyi sonuçlar elde ediliyor. Ekolojik tarım; toprağı, çevreyi ve yer altı su rezervlerini kirletmeyen bir tarım uygulamasıdır. Badem, kiraz, incir başta olmak üzere fazla su ve ilaçlama istemeyen meyve üretimine yer vermek, beslenmemiz ve geleceğimiz için önem taşımaktadır. İnsanlarımızın doğduğu yerde doymasını sağlayacak tedbirleri el birliği içinde almak, kendi kendine yeten bir Türkiye olmak zorundayız”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim