• BIST 96.400
 • Altın 144,302
 • Dolar 3,5616
 • Euro 4,0009

  TEMA Aydın'dan 10 Kasım mesajı

  09.11.2011 10:03
  TEMA Aydından 10 Kasım mesajı
  Özdemir; "Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 73. Yılındayız. Her zaman olduğu gibi artan bir sevgi ve minnetle anıyoruz. 10 Kasımlar Atamızı yaşamak, anlamak, kavramak, yorumlamak için bir fırsattır" dedi.
  TEMA Aydın'dan 10 Kasım mesajı TEMA Aydın'dan 10 Kasım mesajı TEMA Aydın'dan 10 Kasım mesajı

   

  Mehmet Özdemir'in mesajında, "Mustafa Kemal Atatürk, Türk Ordusunun başında yenilmeyi aklından geçirmeyen, savaştaki başarılarıyla bunu kanıtlamış, son derece iyi yetişmiş büyük bir asker. Doğruluk ve gerçekçilikten ayrılmayışı, görüşlerindeki sağlamlığı, devrimlerini Türk halkına benimsetişi ve yönetimi ile çok iyi yetişmiş bir devlet adamı. Uluslar arası ilişkilerde güvenirlik, kararlılık, barış ve insan severlik değerleri ile de evrensel bir büyük şahsiyettir.
   
  Atatürk; emperyalizmi yenerek, emperyalistlerce yok edilmesi amaçlanmış ve yok olmaya yüz tutmuş bir ulusun küllerinden yeniden bir millet var etmiştir. Ulusal ve tam bağımsız bir Türk Devleti’ni kurmuş, teokratik devletten, çağdaş laik devlete geçişi gerçekleştirmiş, devleti ve milletini çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarma savaşını başlatmıştır. Bütün bunları ağır şartlar altında başarmış bir liderdir. Kurtuluş savaşını kazandığında “asıl işimiz şimdi başlıyor.” Sözleriyle çağdaşlaşma hamlesini başlatmış, “büyük davamız en uygar ve en refaha kavuşmuş millet olarak varlığımızı yükseltmektir.” Demiş ve bunu ”Türk Milletinin dinamik ideali” olarak görmüştür. Türk Ulusu’na her alanda yol gösterecek, O’nu çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkaracak tek rehberin bilim ve teknik olduğunu işaret etmiştir.
   
  Büyük Atatürk; “Gözlerimizi kapatıp yalnız yaşadığımızı farz edemeyiz. Memleketimizi bir çember içine alıp, cihan ile alakasız yaşayamayız. Bilakis ileri, uygar bir millet olarak, uygarlık sahasının üstünde yaşayacağız. Bu hayat ancak ilim ve fen ile olur. İlim ve fen nerede ise oradan alacağız. Her millet ferdinin kafasına koyacağız. İlim ve fen için kayıt ve şart yoktur.” Diyerek çağdaşlaşmanın yolunu ve yöntemini göstermiştir.
   
  Atatürk, uygarlık yolunda her şeyden önce çağdaşlaşmayı önleyen engelleri ortadan kaldırarak, insanca yaşamanın ve bilimle buluşmanın yollarını açan laik ve demokratik bir toplum düzeni kurmayı amaçlamıştır. Uygulamaya koyduğu inkılaplar; her türlü hurafeden sıyrılarak, çağdaş düşünceyi benimseme, akılcı, gerçekçi ve bilimsel yoldan yürümeyi gerçekleştirmek içindir. Akılcı
   
  çizgide ilkeler ve inkılaplar dizisi olan çağdaşlaşma; siyasal, sosyal kültürel ve ekonomik yönleriyle bir bütündür. Bu bütünün en büyük özelliği, çağdaşlaşma sürecinde ulusal niteliğin yitirilmemesi, yenilikleri benimserken öz benliği de korumasıdır.
   
  Atatürk, 10. Yıl Nutkunda; “Asla şüphem yoktur ki Türklüğün unutulmuş büyük medeni vasfı ve büyük medeni kabiliyeti bundan sonraki gelişmesiyle geleceğin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır.” Derken, çağdaşlaşma hareketini ve bu hareketin yönünü işaret etmiştir. Bu uğurdaki çabaların, “geçmiş zamanların uyuşturucu zihniyetine göre değil, asrımızın sürat ve hareket kavramına göre”, “az zamanda çok büyük işler yapmak” esasına dayandırmıştır.
   
  Atatürk’ün yolunda olmak; laik ve demokratik bir devlet ve laik toplum düzeni içinde, halk için halkla beraber, sürekli bir atılım, bir gelişme içinde çağdaşlaşmayı sağlamak demektir.
   
  Atatürk, gençliğin yetiştirilmesi ödevini Cumhuriyet öğretmenlerine vermiştir. “memleketi, ilim, kültür, iktisat ve bayındırlık sahasında yükseltmek, milletimizin her hususta pek verimli olan kabiliyetlerini geliştirmek, gelecek nesillere sağlam, değişmez ve olumlu bir karakter vermek lazımdır. Bu kutsal amaçları elde etmek için savaşan aydın kuvvetlerin arasında öğretmenler en mühim, en nazik yeri almaktadır.””Öğretmenler! sizin başarınız Cumhuriyetin başarısı olacaktır. Yeni Türkiye’nin birkaç seneye sığdırdığı, askeri, siyasi, idari inkılaplar çok büyük, çok önemlidir. Bu inkılaplar sayın öğretmenler sizin; sosyal ve fikri inkılaplardaki başarınızla güçlenecektir...Cumhuriyet sizden yüksek hizmet bekliyor...Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin beceriniz ve fedakarlığınız derecesiyle orantılı olacaktır.” Sözleriyle öğretmenlerimize verdikleri değeri ve sorumluluklarının büyüklüğünü belirtmiştir.
   
  Atatürk; “Ben manevi miras olarak hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım, ilim ve akıldır....Benim Türk Milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçım olurlar.” Demiştir.
   
  Atatürk; “Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bu günkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk’ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bu gün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin!.. Bu belli. Fakat zekanı unut!..Daima çalışkan ol...” demiş, Gençliğe hitabında belirttiği ve Türk Gençliğine emanet ettiği; Türk İstiklali, Türk Cumhuriyeti, ve Aziz Vatanımız olmuştur. Vatan; bizi besleyen topraklarımız, dağımız, bağımız, bahçemiz, ormanlarımız, her canlıya hayat veren suyumuz, temiz havamız, topraklarımızdaki madenlerimiz, denizlerimiz... Uğruna kan döküp can verdiğimiz, yurdumuz, yuvamızdır. Bu parayla ölçülemez, canımızdan ileri bildiğimiz değerlerimizi, gençlerimizle birlikte korumalıyız.
   
  Maddeten aramızdan ayrılışının 73. Yılında, düşünceleriyle, uygulamalarıyla bize ve tüm dünyaya ışık tutan Atamızı, saygı, şükran ve rahmetle anarım" ifadeleri yer aldı.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • İşte kırmızı HTC U 1106 Mayıs 2017 Cumartesi 18:15
 • Gmail'e telefondan girenler dikkat!06 Mayıs 2017 Cumartesi 17:10
 • WhatsApp'a erişim sağlanamıyor!03 Mayıs 2017 Çarşamba 23:44
 • Turkcell’e Ar-Ge ve istihdam için özel ödül30 Nisan 2017 Pazar 19:57
 • Instagram'a erişim sağlanamıyor24 Nisan 2017 Pazartesi 21:13
 • Oto farelerinin “jammer” oyunu09 Nisan 2017 Pazar 10:11
 • iPhone 8 ertelenebilir08 Nisan 2017 Cumartesi 23:45
 • Adil Kullanım Kotası hızında değişiklik08 Nisan 2017 Cumartesi 15:29
 • Geçen yıl 12,5 milyon akıllı telefon satıldı04 Nisan 2017 Salı 21:15
 • Whatsapp kullanıcıları artık bu işlemi yapabilecek04 Nisan 2017 Salı 19:54
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim