• BIST 107.428
 • Altın 143,345
 • Dolar 3,5580
 • Euro 4,1471

  TEB'den açıklama

  09.06.2008 10:00
  Türk Eczacılar Birliği (TEB) 2. Başkanı Şevket Kaya, yurt dışındaki paralı üniversitelerden alınan eczacılık diplomalarına sahip kişilerin çok hassas bir şekilde denklik sınavından geçirilmesi gerektiğini söyledi.
  TEBden açıklama
  TEB'den açıklama TEB'den açıklama TEB'den açıklama

  Türk Eczacılar Birliği (TEB) 2. Başkanı Şevket Kaya, yurt dışındaki paralı üniversitelerden alınan eczacılık diplomalarına sahip kişilerin çok hassas bir şekilde denklik sınavından geçirilmesi gerektiğini söyledi. TEB'in resmi internet sitesinde yer alan 'Şanlıurfa'da Azerbaycan Diplomalı Eczacı Şoku' haberi ile ilgili soruları cevaplayan TEB 2. Başkanı Şevket Kaya Türk Eczacılar Birliği olarak, konuyla ilgili gerekli çalışmaların devam ettiğini belirtti.
  Konuyla ilgili açıklama yapan TEB 2. Başkanı Şevket Kaya "Yaptığımız araştırmalara göre Azerbaycan N. Narimanov Medical Unversity'den Eczacı diploması alanlar Yüksek Öğretim Kurumu'na (YÖK) başvurmuşlar. YÖK, 22 Mayıs 2008 tarihinde diplomaların denkliğine onaylamış. Adı geçen üniversitenin paralı olduğu biliniyor. Eczacı diploması için ise 2 bin dolar harcamak gerektiği bildiriliyor. Yaptığımız araştırmalarda göre şu anda 57 diploma bu şekilde onaylandı, çok sayıda evrak da sırada bekliyor. Bu şekilde diploma almış 10 eczacının Şanlıurfa Eczacı Odası'na kayıt ve eczane açmak için başvuruda bulunmuş" diyerek konuyla ilgili tahkikat başlatıldığını söyledi.
  Yüksek Öğretim Kurumu Tarafından 18 Ağustos 2006 gün ve 2006.10.3802 sayılı karar ile tıp doktorluğu, diş hekimliği ve eczacılık alanında yurt dışından alınan diplomaların denklik işlemleri için zorunlu olan seviye tespit sınavının kaldırıldığını ancak TEB tarafından açılan dava neticesinde Danıştay 8. Daire Başkanlığı'nın 23 Ocak 2008 gün 2006/6724 E 2008/329 K sayılı kararı ile iptal edildiğini kaydeden TEB 2. Başkanı Şevket Kaya "Bu karar ile yurt dışından alınan eczacılık diplomalarının denkliği için seviye tespit sınavı tekrar uygulamaya girmiştir" dedi.
  İnsan hayatını doğrudan ilgilendiren sağlık konularında bu tür meselelerin daha ciddi ele alınması gerektiğini ifade eden TEB 2. Başkanı Kaya, "Birliğimize, yurt dışındaki bazı üniversitelerden eczacılık programını tamamlamış kişiler tarafından, YÖK Başkanlığı'ndan alınmış olan denklik belgesi ile odalara kayıt yaptırmak ve eczane açmak üzere başvurular yapıldığı, hatta bu başvurular arasında eczacılık programının tamamlanması bir yana, belgenin alındığı ülkeye dahi gidilmediği yönünde tespitlerin yapıldığı gelen bilgiler arasındadır. Bu nedenle odalara bu şekilde yaptırılmak istenen kayıt taleplerinin merkez birliğe yönlendirilmesine istedik. TEB yönetimi olarak bu haksızlığın şiddetle karşısındayız" dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim