• BIST 108.394
 • Altın 142,809
 • Dolar 3,5301
 • Euro 4,1252

  TDK'nın 77. yılı

  12.07.2009 09:55
  Nazilli Ülkü Ocağı Başkanı Ahmet Kaya, Türk Dil Kurumu’nun kuruluşunun 77’inci yıl dönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.
  TDKnın 77. yılı
  TDK'nın 77. yılı TDK'nın 77. yılı TDK'nın 77. yılı

  Toplum hayatında kullanılan dilin toplumun gerçek anlamda bağımsızlığının bir göstergesi olduğuna işaret eden Ahmet Kaya, “Buna inanan Atatürk Türk dilinin gelişmesini sağlamak için 12 Temmuz 1932"de Türk dil Kurumunu kurmuştur. Dil, milli kültürün ilerlemesi ve yayılmasında önemli bir araç olduğu gibi, milli duygunun gelişmesinde ve bağımsızlığın korunmasında da önemli bir etkendir. Bu sebeple, milli kültürün, bağımsızlığın, milli bütünlük ve toplumsal barışın korunması, sürdürülmesi için, milleti oluşturan kişiler arasında konuşulan dilin, birbirinden farklı olmaması, sade, anlaşılır ve zengin olması gereklidir. Türk'üm diyen herkesin Türk Dili'ni bilmesi ve kullanması şarttır. Toplumları millet haline getiren en önemli unsur dildir” dedi.
  Dilin bir cemiyeti 'millet' haline getiren en önemli kültürel değer olduğuna değinen Kaya, “Bizler Türk'üz ve dilimiz Türkçe'dir. Türkçe; dünyanın en eski, köklü ve en zengin iki dilinden biridir. Ayrıca Türkçe, yazıldığı gibi okunması özelliğiyle de gıpta edilen bir dildir. Türk dilinin bu güzelliğini ve gücünü bilen, Türk dili konusunda önemli çalışmalara imza atan en önemli kişi, hiç şüphe yoktur ki, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Atatürk'tür. Bütün bireylerin kendine pay çıkarması ve özü sağlam adımlar üzerine atması, gerektiği an tüm kişilerin birbirini uyarmasıdır. Dileriz ki tüm bireyler bu konu hakkında emek harcar ve çaba gösterir. Türkçe düşün, Türkçe konuş, Türkçe sev, umudun Türkçe olsun, yarının Türkçe olsun” diye konuştu. - hürriyet

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim