• BIST 107.206
 • Altın 143,247
 • Dolar 3,5533
 • Euro 4,1312

  Tatbikat kuşları öldürdü

  02.07.2009 16:09
  Bafa Gölü’nde tatbikat yapan Orman Genel Müdürlüğü uçakları binlerce yavru kuşun ölümüne neden oldu. Kuşların yuvalarında ve ağaç dallarında telef olmuş görüntüleri görenleri üzdü.
  Tatbikat kuşları öldürdü
  Tatbikat kuşları öldürdü Tatbikat kuşları öldürdü Tatbikat kuşları öldürdü

  Orman Genel Müdürlüğü'ne alınan yangın söndürme uçaklarının eğitim uçuşu ve tatbikat yapması için, bir bölümü Doğa Koruma ve Milli Park sınırı içinde kalan Bafa Gölü"ne yönlendirilirken, uçakların iki hafta önce binlerce kuşa ev sahipliği yapan göldeki Menet Adası'na bıraktığı tonlarca suyun yavru kuşları telef ettiği, yuvaları bozduğu belirlendi. Eko Sistemi Koruma ve Doğasevenler Derneği (EKODOSD) tatbikat sonrası adada yaptığı araştırmada acı tabloyu ortaya çıkarırken, dernek yetkilileri Kuşadası Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği'ne başvurarak, tatbikatın durdurulmasını istedi. Yapılan görüşmelerin ardından eğitim uçuşları ve tatbikat Güllük Körfezi'ne kaydırılırken, EKODOSD üyelerinin yaptığı incelemede 4-5 gün süren tatbikatın kuş katliamına dönüştüğü belirtildi.
  Menet Adası'nda inceleme yapan EKODOSD ekibi sağlam kuş yuvasının kalmadığını ifade ederken, Dernek Başkanı Bahattin Sürücü “Menet Adası'nda kuş kolonilerinin olduğunu fark etmeyen yangın söndürme uçakları, tonlarca suyu adanın üzerine bırakınca, büyük kuşlar kaçmış ancak yuvada bulunan yavrular olumsuz etkilenmiş. Yaptığımız araştırmalarda birçok yavru kuşun kaçamayıp öldüğünü tespit ettik. Uçamayan yavrular, ağaç dallarına takılarak ölmüşler. Bazı gri balıkçılların yuvadan sert bir şekilde yere düşmeleri sonucu kanatları kırılmış" dedi. Sürücü, başta karameke ve sakarmeke olmak üzere birçok kuş türüne ait yuvanın da yerle bir olduğunu söylerken, “Bafa Gölü nesli tehlike altında kalmış birçok kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Her bireyin ve her kurumun bu konuda duyarlılık göstermesi gerekir" şeklinde konuştu.

   

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim