• BIST 108.392
 • Altın 142,851
 • Dolar 3,5345
 • Euro 4,1192

  Tarımsal kirliliğe dikkat çekti

  07.11.2008 10:21
  İngiltere Çevre, Gıda ve Köyişleri Bakanlığında 1997 yılı içerisinde Organik Tarım Projesini yürüten Christopher Stopes, Aydın tarımı ve tarımsal kirliliğe dikkat çekti.
  Tarımsal kirliliğe dikkat çekti
  Tarımsal kirliliğe dikkat çekti Tarımsal kirliliğe dikkat çekti Tarımsal kirliliğe dikkat çekti

  Aydın"ın tarımsal zengin zenginlik olarak bereketli topraklara ve Akdeniz iklimine sahip olduğunu belirten Stopes “ Aydın"da gördüğüm kadarı ile küçük çiftlikler var. Küçük çiftliklerde de verim yakalanabilir. Aydın"ın zeytin, kestane,inci gibi ürünlerinin yanı sıra zengin hayvansal ürünleri var. Aydın Türkiye"nin zenginliği ve imkanları ile Avrupa kriterlerini yakalayabilecek potansiyeli sahip bir bölge ama Aydın ve Türkiye tarımı için mevcut tehlike tüm dünyada olduğu gibi tarım alanlarını kirlilikten koruyabilmektir” dedi.
  Türkiye"de gübre ve tarım ilacının kontrolsüz olarak kullanımının yüksek olduğunun altını çizen Christopher Stopes, “Bu durum tarım ürünlerinin üzerinde ilaç kalıntılarına sebep oluyor. İnsan sağlığı üzerindeki etkilerinin yanı sıra Avrupa"ya ihracat konusunda da sıkıntılar meydana getiriyor. Aydın ve Türkiye"de özellikle küçük çiftliklerde tarım ilacı kirliliğine karşı dikkatli olmak lazım” şeklinde konuştu.
  Stopes özellikle tarım alanlarında böcek ilacı kullanımının azaltılmasının çok önemli olduğunu ifade edip, kendisinin bu konuda 20 yılı aşkın süredir özel şirketler, sivil toplum kuruluşları ve hükümetlerle ortak çalışmalar yaptığını sözlerine ekledi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim