• BIST 106.711
 • Altın 143,514
 • Dolar 3,5567
 • Euro 4,1387

  Tarımda yeni bir devir

  27.02.2009 13:42
  Aydın Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk, 2008 yılında Aydın’da pilot bölge olarak uygulanan ‘Bitkisel üretimde kullanılan kimyasalların kayıt altına alınması’ projesinin bu yıldan itibaren yaş sebze ve meyve üreticilerinde uygulanacağını gelecek yıldan itib
  Tarımda yeni bir devir
  Tarımda yeni bir devir Tarımda yeni bir devir Tarımda yeni bir devir

  Reçeteli ilaç satımı projesiyle birlikte gıda maddelerinin üretiminde ve saklanmasına kullanılan ilaçların kayıt altına alınmasıyla ihracata yaşanan sorunlarında önüne geçmeyi planladıklarını kaydeden Sadettin Öztürk, iç pazarda da halkın güvenilir gıda tüketimini sağlamayı amaçladıklarını belirtti. Aydın"da 8 bin 528 adet yaş sebze üretim işletmesi olduğunu ifade eden Öztürk, “2008 yılında ilimizde pilot proje olarak çilek ve turunçgil sahalarında yürütülen "Bitkisel üretimde kullanılan kimyasalların kayıt altına alınması projesi" çerçevesinde 402 turunçgil, 132 çilek, 1 şeftali ve 1 kayısı üreticisine defter dağıtımı yapılarak toplam 536 üreticinin kayıt tutması sağlanmıştır. Bitkisel ürünlerin üretiminden pazarlanmasına kadar geçen tüm aşamalarda kullanılan kimyasalların teknik talimatlar doğrultusunda kullanılması ilaçlama ve hasat arasındaki süreye dikkat edilerek kalıntısız ürünlerin pazara ulaşması hedeflenmiştir” dedi.
  Yapılan çalışmalarda amacın sofraya güvenilir gıda arzını sağlamak olduğuna işaret eden Öztürk, “Üreticilerimiz dağıtılan defterlere kayıtlarını tutacak hasatla beraber müdürlüğümüze onaylattığı defterin bir yaprağını ürününü sattığı yere teslime edecektir. Pazarlamacılar onaylı defter yaprağını aramak ve bulundurmak zorundadır. Yeni yapılacak kanuni düzenlemelerle, hallerde de bu belge aranacaktır. İhracatçı birlikleri firmalardan belgeleri istemektedir. Çiftçi kayıt sistemi verilerine göre ilimizde 8 bin 528 adet yaş sebze üretim işletmesi vardır. Bu yıldan itibaren bu işletmelerin kayıt tutması 2010 yılından itibaren tüm tarım işletmelerinin kayıtlarını tutmaları zorunludur. Reçeteli satış ve kayıt altına alma çalışmaları birlikte değerlendirildiğinde bitki koruma ürünü kalıntısı olmayan Türk Gıda kodeksine uygun, üreticisine kadar izlenebilen tarım ürünlerinin halkımıza sunulması mümkün olacaktır” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim