• BIST 107.041
 • Altın 143,619
 • Dolar 3,5635
 • Euro 4,1526

  Tarım'da Türkiye-İspanya işbirliği

  09.06.2012 11:26
  Ege İhracatçı Birlikleri’nin Gıda Sektörü’nde Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları hız kesmiyor. Gıda konusunda Türkiye ve İspanya Ar-Ge ve inovasyon konusunda işbirliği yapacak.
  Tarımda Türkiye-İspanya işbirliği
  Tarım'da Türkiye-İspanya işbirliği Tarım'da Türkiye-İspanya işbirliği Tarım'da Türkiye-İspanya işbirliği

  Ege Bölgesi Gıda sektörü için Araştırma Altyapısının Geliştirilmesi Toplantısı’nda, AINIA Gıda Teknoloji ve Araştırma Merkezi yetkililerinin yanı sıra, Ege Bölgesi’nde tarım ve tarımsal ürünler sektörlerinde faaliyet gösteren ve sektörel kalkınmanın vazgeçilmezi üçlü sacayağı aktörleri olan kamu, üniversite ve sanayi, Ege İhracatçı Birlikleri’nde bir araya geldi.
  Hem Ege Bölgesi hem de Türkiye için önemli bir ihracat kalemi olan tarımsal ürünler sektörünün, globalleşen Dünya pazarında rekabetçi gücünü artırmak için ar-ge ve inovasyonun öneminden hareketle düzenlenen Gıda Sektörü için Araştırma Altyapısının Geliştirilmesi Toplantısı’nda sektör paydaşları, Ege Bölgesi’nde gıda sektörü araştırma altyapısını geliştirmek için öncelikli faaliyet alanlarını belirleyerek, bu alanlar için gerçekleştirilebilecek proje önerilerinde bulundu. Tüm öneri ve katkıların derlenmesi sonucunda, Ege Bölgesi’nde gıda sektörü araştırma altyapısının geliştirilmesi için yol haritası hazırlandı.
  Ege Bölgesi için tarım ve tarıma dayalı sanayinin öneminin göz ardı edilemeyeceğini belirten Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Tarakçıoğlu, Ege Bölgesi’nden 2011 yılında 3,4 milyar dolarlık tarım ve işlenmiş tarım ürünleri ihracatı gerçekleştirildiğini kaydetti. İhracat artışının sürdürülebilir olmasının ve Dünya pazarlarında rekabetçi gücümüzün korunabilmesinin yolunun ar-ge ve inovasyondan geçtiğini anlatan Tarakçıoğlu, “Bu doğrultuda, ürünlerimizi çeşitlendirmek ve böylece ürün farklılaşması sağlamak için bölgemizin tarımsal sektörlerde araştırma geliştirme altyapısını güçlendirmek büyük önem taşıyor. Bu sebeple İspanya’dan 7. Çerçeve Programı kapsamında yürüttüğümüz GREENFOODEC projesi ortağımız olan AINIA’yı İspanya’dan Birliklerimize davet ettik. Hem gıda ve gıda temelli sektörlerde inovasyon, teknoloji ve araştırma geliştirme aktiviteleri yürütme, hem de işletmelerin ar-ge aktiviteleriyle güçlendirilmesi ve bölge için yeni yatırım ve finansman kaynaklarının çekilmesi için konularında 25 yıllık deneyim ve bilgi birikimine sahip AINIA, ülkelerinde gerçekleştirdikleri çalışmaları ve iyi uygulama örneklerini bizlerle paylaştı. Bölgemizde konu ile ilgili tüm paydaşların, yerel yönetim temsilcilerinin, meslek odalarının, üniversite temsilcilerimizin, İzmir Kalkınma Ajansı’nın, Zafer Kalkınma Ajansı’nın da katılımıyla ve katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz bu ortak akıl toplantısı sayesinde böylece sadece kendimizi kıyaslayabileceğimiz bir iyi örneği incelemekle kalmadık, aynı zamanda Ege Bölgesi için gıda sektörü araştırma altyapısını nasıl geliştirebiliriz? sorusunun da cevaplarına ulaşmış; böylelikle gerek bundan sonra gerçekleştireceğimiz proje çalışmaları gerekse bölgesel paydaşların bölge planlarında hangi aktivitelerin önceliklendirilmesi gerektiğini belirlemiş olduk” dedi.

  aydinpost-twitter.png aydinpost-facebook.png

   

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim