• BIST 104.413
 • Altın 145,427
 • Dolar 3,4848
 • Euro 4,1830

  Tarihe mal olmuş 17 efsane şehir ve 2 tanesi de Türkiye'de!

  14.07.2014 07:59
  Aydın Avcı / Gezi-Yorum

  Aydın Avcı / Gezi-Yorum

  Efendim  bu haftaki  yazımız,duymadığınız görmediğiniz,bir çok kişinin  gitmek istedikleri  yerler'e götürecem, biraz nostalji yaşayacaksınız.

  Günümüzde sadece çok küçük bir kısmı kalmış olan dünyanın dört bir tarafından döneminin en güzel şehirleri olan kayıp kentler.

  1.SANCHİ-Bu şehrin inşası bin yıldan uzun sürmüştür.3.yüzylda başlamış ve 13.yüzyılda tamamlanmıştır.Hindistan'da Budizmin düşüşe geçmesiyle birlikte şehir de önemini yitirmiştir.1818 yılında bir ingiliz subayı tarafından keşfedilmiştir.

  2.TİKAL-Tikal,bugünkü Guatemala'daki yağmur ormanlarındaki Peten ilinin kuzeybatısında bulunan en büyük Maya kenti ve tören merkezleri gibi Tikal da orta oluşum döneminde (M.Ö.900.300) küçük bir köydü.Geç oluşum döneminde (M.Ö.300 M.S 100)büyük pramit ve tapınakların yapılmasıyla önemli bir tören merkezi haline geldi, Klasik dönemde büyük saraylar, pramitler, alanlar yapıldı.Maya hiyeroglif yazısı ve karmaşık takvim sistemi ortaya çıktı,anıtsal heykeller ve vazo resimleriyle üstün bir Maya sanatı  gelişti.

  3.PETRA- Ürdün'ün güneyinde Musa Kanyonunda yer alır.Antik Nabatea Krallığının başkenti olmuş, terk edilmiş şehirdir.Çinlilerin ipek ve baharat ticareti yaptıkları yol üzerine inşa edilmiştir.Sayısız deprem şehrin su sistemini alt üst etmiştir. 6.yüzyılda insanların şehri terk etmesine sebep olmuştur. 1812 yılında isveçli bir gezgin tarafından keşfedilmiştir.

  artemis-tapinagi.jpeg4.PALENOUE- Meksika'nın Chiapas eyaletinde Usumancita ırmağı yakınındaki eski bir Maya kentidir.Kentin Kurulma alanı pek büyük olmamasına karşın, içerdiği yapı ve yonular muteşemdir.Kentin 2005'e kadar keşfedilen kısmı 2,5 km2dir.bu keşfedilmiş kısım ormanla  kaplıdır ve bu sık ağaçlı orman yüzünden kentin bine aşkın yapısına  ulaşılmamaktadır. PALENGUE kenti  Unesco tarafından 1987'de  Dünya Miras listesine alınmıştır.

  5.VİJAYANAGARA- Hint Yarımadası'nın güneyinde, Dekkan platosunda konuşlanmış Vijayanagar imparatorluğu zamanında en güçlü dönemlerini yaşamış bir şehirdir.En kalabalık olduğu dönemde nufusu 500.000'i bulmuştur.İmparatorluk,1565 yılında Dekkan sultanlıkları karşısında aldığı büyük yenilgiden sonra yıkıldığı tarih olan 1646 yılına kadar yavaş bir çokuş içine girmiştir.

  6.MACHU PICCHU-Dünyadaki kayıp kentlerin en bilinenidir.1911 yılında Hiram isimli Hawaii'li tarihçi tarafından keşfedilene kadar Urubamba vadisinde  saklı kalmıştır.İnkalara ait, etrafı tarım alanları ile çevrili, aşağılardan bakıldığında tamamen görünmez tarihi bir şehirdir.

  7.TIWANAKU- Bolivya'da Pre-inka(inka-öncesi)kültürüne ait önemli harabelerin bulunduğu küçük bir şehirdir.Tiwanaku'nun nufusu günümüzde 800 kişidir.Şehir, Deniz sevyesinden 4.000 m yüksekte, Altıplano'nun verimsiz düzlüğünde bulunur.Tarihi Tiwanaku şehri M.Ö 1500 den M.S 1200'e kadar Titikaka Gölü çevresinde Kolomb- öncesi bir kültürün dini ve yönetimsel merkeziydi.

  8.URGENCH- Özbekistan'daki Amu-Darya nehrinin kenarına kurulmuştur.12 ve 13'üncü yüzyıllarda çok güç  kazanmış hatta Harzemi İmparatorluğuna başkentlik yapmıştır.1221 yılında moğol istilasında kadınlar ve çocuklar köle yapılırken nüfusun  geri kalanı katledilmiştir.

  9.HATRA- Parthian İmparatorluğu döneminin güçlü şehirlerindendir.Romalılar tarafından çeşitli kereler işgal edilmek istenmiş ancak kalın surları ve kuleleri buna imkan  vermemiştir. 241 yılında  Sasaniler tarafından alınmış ve tamamıyla  yok edilmiştir.

  10.EFES-EPHESUS- Yazımızın başlığında da 2 tanesi TÜRKİYEMİZ'DE demiştik:

  artemis.jpgKuruluş milattan önce ikinci yüzyıla kadar dayanan ve içerisinde bulunan Artemis Tapınağı ile Dünyanın yedi harikasından biri olarak  kabul edilen Efes Antik Kenti, aradan  geçen binlerce yıl ve yıkılan onca yapısına rağmen kültür turistlerinin yoğun ilgisi ile karşılaşan bir antik kenttir.Lydia Kralı Kroisos tarafından Bereket Tanrıçası Artemis için yapıldığı düşünülen ve yapımı  120  yıl  süren Efes Antik Kenti, Helenistik Çağ'ın  Başkenti olmakla birlikte  Limanlara olan yakınlığı ve konumu itibariyle dönemin en önemli politika ve ticaret merkezlerinden biri halini almıştır. İçerisinde  58  antik yapı barındıran  Efes'in bir çok binası  günümüze kadar  ulaşamamış olsada bir çok kez yer değiştiğinden dolayı kalıntıları 8 km2'lik bir alana yayılmıştır.Ayasuluk Tepesi, Artemision, Efes ve Selçuk  olarak  4 ana  bölgeye ayrılan  antik kent yılda  ortalama 1.5 milyon  turisti ağırlamaktadır.

  l996  yılında bugünkü İzmir'in Selçuk İlçesinin  3 km  uzağında keşfedilen Efes Antik Kenti  başka bir deyişle  Efes Harabeleri, Arkeolog Adil Evren  başkanlığında yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmıştır.

  11.ANİ- 5 Yüzyılın  en büyük  şehirlerinden biri olarak öne çıkmıştır. 10 yüzylda Ermnistan'ın ani-harabeleri-001.jpg başkenti olarak  kullanılmış, bu dönemde bir çok kilise yapılmıştır. 1319 yılında  büyük bir deprem  neticesinde Ani terk edilmiş ve unutulmuştur.

  Sırası gelmişken TUNCALLAR TUR'UN  YURT İÇİ VEYA YURT DIŞI Gezilerimizde  bizimle bütünleşen  bir  sorumuz var  DÜNYADAKİ  7 HARİKA  BUNLARIN  3 TANESİ   İP UCU  OLARAK TÜRKİYEMİZ'DEDİR, İNANKİ  Sorusunu  sorduğumuzda Düşünebiliyormusunuz,herkes google amacaya  sarılıyor, Diğer yönünü  düşündüğünde, bunları güzelce  pazarlıyabilirsek, Türkiye nufusu kadar  Turist gelir. Bir saniye  lütfen düşünün.

  12.MESA VERDE-Kolorado'nun güneybatısında yer alır. Atik Anasaz insanların ev sahipliği yapmıştır. Bilinmiyen bir sebepten dolayı 1300 yılında terk edilmiştir, ancak kalıntıları bugüne kadar ulaşmıştır.

  13.CALAKMUL- En büyük Maya  şehirlerinden biridir. Tikal'in gücünü kırmak için kullanılmış ferah ve güçlü bir kenttir.

  Ormanın derinliklerinde  keşfedilmiştir.695 yılında Tikal ile yapılan  savaşta nüfusunun büyük bir çoğunluğunu kaybetmiş, bu da Mayalarının çöküşüne sebep olmuştur.

  14.LEPTİS MAGNA- Roma İmparatorluğunun öne çıkan şehirlerinden bir olan Magna Libya sınırları içinde yer almaktadır. Akdeniz ve sahra ticareti yolları üzerinde bulunan zengin bir şehirdir.İmparator Septimius Severus'un zayıflamasıyla önemini kaybetmeye başlamış ve 642 yılında yıkılmıştır.

  15.GREAT ZİMBABE- 11.Yüzyılda Banatu insanları tarafında inşa edilmiştir, günümüze taş harabeleri ulaşmıştır.En kalabalık olduğu dönemde 18 bin kişinin yaşadığı düşünülmektedir.

  Siyasetteki  ve ticaretteki değişiklikler ve iklimin dramatik şekilde değişmesinden dolayı insanlar şehri terk etmiştir.

  16.CHAN CHAN- Kolomb öncesi Amerika'nın  en büyük şehridir. Binalarının kerpiçten yapılmış olmasından  dolayı kerpiç kent olarak bilinir. M.S.850'de Chimu tarafından inşa edilmiş, 140  yılında  inka  işgaline  uğramıştır.

  17.ANGKOR- Kamboçya'da bulunan bu şehir 9-15 yüzyıllar arasında  hüküm sürmüş Kimer İmparatorluğundan kalmıştır. En çok  rağbet  gören yapısı, dünyanın en büyük  bağımsız din yapısı olarak bilinen " ANGKOR" WAT" Tapınağıdır.

  Değerli AydınPost  okuyucuları  bu haftada  Aydın Avcı'dan  bu kadar  Değerli yorumlarınızı bekler, TUNCALLAR TUR'UN  GÜNÜBİRLİK   VE SEZONUN  SON  AĞUSTOS AYI  KARADENİZ  TURUNA BEKLİYORUM. 

  Sosyal medyada bu konuyla ilgili düşüncelerinizi #aydınkonuşuyor etiketiyle paylaşın, yayınlayalım! 

  facebook.png twitter.png

  habericiuygulamalar.jpg

  Bu yazı toplam 2728 defa okunmuştur.
  Yorumlar
  Mine Arıbal
  14 Temmuz 2014 Pazartesi 12:14
  12:14
  Aydın bey yine engin bilgi birikimini bizlerle paylaşmış. Çoğunu bilmiyordum. yazı muhteşem olmuş elinize yüreğinize sağlık...
  aysel avcı
  14 Temmuz 2014 Pazartesi 12:05
  12:05
  kalemine ,yüreğine sağlık abiciğim...
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim