• BIST 107.206
 • Altın 143,369
 • Dolar 3,5533
 • Euro 4,1312

  Tanzanya'ya yardım

  18.08.2008 11:22
  Nazilli Nabız Sağlıklı Yaşam Derneği ve Ege Sağlıkçılar Derneği’nin 38 kişilik ekibi tarafından Birleşik Tanzanya Cumhuriyeti’nde yürütülen genel sağlık taramasına çalışmaları devam ediyor.
  Tanzanyaya yardım
  Tanzanya'ya yardım Tanzanya'ya yardım Tanzanya'ya yardım

  Nazilli Nabız Sağlıklı Yaşam Derneği ve Ege Sağlıkçılar Derneği"nin (ESEDER) 38 kişilik ekibi tarafından Birleşik Tanzanya Cumhuriyeti"nde yürütülen genel sağlık taramasına çalışmaları devam ediyor. Bir taraftan sağlık taramaları devam ederken son olarak Nazilli"deki gönüllü sağlıkçılar Tanzanya"daki çocuklara 5 bin YTL değerinde 500 paket çocuk maması yardımında bulundu.
  Yapılan anlamlı yardım hakkında bir açıklama yapan Nabız Sağlıklı Yaşam Derneği Genel Sekreteri Necdet Turhan, Afrika denildiğinde ilk akıllarına gelen şeyin iyi beslenememiş, alabildiğine zayıf masum bebekler ve çocuklar olduğunu ifade ederek “ESEDER" in bu projesini duyduğumuzda ilk aklımıza gelen oradaki çocuklara sağlıklı beslenebilmeleri adına sınırlı da olsa gıda yardımında bulunmak oldu. Sembolikte olsa yapılan bu küçük yardımla Tanzanya"daki çocuklarımızın ve annelerimizin yüzünü güldürebilirsek, mutlu edebilirsek, bizlerde ziyadesiyle mutlu olacağız. Biz, Nabız Sağlıklı Yaşam Derneği olarak, Afrika"nın ihtiyaçlı ülkelerine yapılan sağlık taramalarına ve ilaç hibelerine destek vermeye devam edeceğiz. ESEDER bünyesinde böylesine anlamlı bir projeye destek veren fedakar sağlık ekibini tebrik ediyoruz” dedi.
  Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın (TİKA) katkılarıyla Tanzanya'ya gidecek olan Ege Sağlık Derneği Üyesi (ESEDER) doktorlar, Zanzibar, Darüsselam ve Mutara bölgelerindeki okullarda, yetimhanelerde ve köylerde ücretsiz sağlık hizmeti sunacakları öğrenildi. Nüfusu 40 milyon olan ve kişi başı milli gelirin 260 dolar sınırında. Yıllık kişi başına düşen sağlık harcamasının 9, ilaç harcamasının ise 2 dolar olduğu Afrika'nın en fakir ülkelerinden olan Tanzanya'da nüfusun yüzde 36'sı ise açlık sınırının altında yaşıyor. Nazilli Nabız Sağlıklı Yaşam derneğinin de destek verdiği gönüllü doktorlar yanlarında 2 ton ilaç, gıda ve tekstil malzemesi ile 14 Ağustosta Tanzanya'ya hareket ettiler. Bebek maması, ilaç, çocuk bezi, giyecek, oyuncak, bisküvi, vitamin, çocuklar için beslenme destekleyicileri gibi temel gıdalar da doktor heyeti tarafından Tanzanyalılara dağıtılacak. Kafilede ortopedi, diş, nevroloji, kadın doğum, radyoloji, çocuk, beyin cerrahı, kardiyoloji, aile hekimi gibi uzmanlar yer alıyor.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim