• BIST 106.711
 • Altın 143,532
 • Dolar 3,5567
 • Euro 4,1387

  Taner'e gecikmeli cevap

  20.12.2010 07:10
  MHP’li Recep Taner’e, Bakan Yıldırım’dan gecikmeli cevap.
  Tanere gecikmeli cevap
  Taner'e gecikmeli cevap Taner'e gecikmeli cevap Taner'e gecikmeli cevap

  AYDINPOST HABER SERVİSİ-MHP Aydın Milletvekili Recep Taner"in 7 Haziran 2010 tarihinde TBMM Başkanlığına ulaşan Aydın-Nazilli TCDD hattıyla ilgili yazılı Soru önergesine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım"dan Aralık 2010"da yazılı yanıt geldi.
  Recep Taner, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle vermiş olduğu ve 7 Haziran tarihinde TBMM Başkanlığına ulaşan yazılı soru önergesinde, Ağustos 2009 da AKP Milletvekilleri, Aydın Valisi ve TCDD 3. Bölge Müdürünün katıldığı törenle yenileme çalışmalarına başlanılan Aydın –Nazilli Demiryolu hattının Aralık 2009 da kullanıma açılacağı belirtildiği halde, üzerinden 6 ay geçmesine rağmen kullanıma açılamamasını ve ne zaman açılacağını soran Taner “Kısmen kullanıma açılan. Söke-Aydın hattındaki çalışmalar ne zaman bitirilecektir? DDY 3. Bölge Müdürlüğü"nün belediyelere gönderdiği yazılara ek faturalarda 2004- Ağustos 2008 dönemi geçit bekçilik ücretlerinden bahsedilmektedir. Öncelikle 2004 öncesi bekçilik bedelleri tahsil edilmiş midir? Hangi bölgelerde ve hangi tarihten bu yana bekçilik bedelleri belediyelerden tahsil edilmektedir? Belediyelerden Şubat 2008 ile Mart 2009 arası yenileme çalışmalarından dolayı kapalı olan hattın, bariyer bekçilik ücretlerinin istenilmesi sizce adil midir? Faturalarını ödeyemeyen belediyelere ne tür yaptırımlar uygulamayı düşünüyorsunuz? Hemzemin geçitlere yapılacağı söylenen ve Bölge Müdürlüğünüzce yaklaşık birim maliyetinin 40- 50 bin dolar ve toplam maliyetinin 2 milyon dolar olacağı söylenen ERTM/ETSC (Avrupa Demir Yolu ve Bariyer Sistemi) sistemlerinin faturalarını da belediyelere fatura etmeyi düşünüyor musunuz? Yapılan bariyer ücretlerini ve hemzemin geçit çalışan ücretlerini belediyelerden istediğinize göre isminizde ki Devlet kavramı hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorularını sordu.
  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 1 Aralık tarihli yazılı cevabında;
  Aydın-Nazilli Demiryolu yol yenileme çalışmalarının 20.06.2010 tarihînde ve Aydın-Ortaklar-Söke arası yol yenileme çalışmalarının 2009 yılında tamamlanarak hizmete açıldığını, Hemzemin geçitlerdeki bekçilik hizmetlerinin 2004 yılından itibaren hizmet alımı yöntemiyle gerçekleştirilmeye başlanarak, bu hizmet alımından doğan masraflar ile yapılan işlerin masraflarının karayolunun bağlı olduğu kurum veya kuruluşlara fatura edilmekte olduğu belirtti. Yıldırım “Bekçilik hizmetleri için yapılan faturalar yol üzerindeki bu tür hizmetin verildiği bütün Kamu Kurum ve Kuruluşlara gönderilmektedir. Aydın Belediyesine ait faturanın gönderildiği yazıda sehven Manisa-Bandırma hattından söz edilmiş ancak, daha sonra düzeltilmiştir.
  Öte yandan, yol yenilemeleri nedeniyle hattın tamamı kapanmamış iş makineleri ve hizmet trenleri çalışmaya devam etmiştir. Esasen bekçiler karayolu araçlarının güvenliğinin sağlanması için bulundurulduklarından ve bekçilik görevleri yapım süresince devam ettiğinden fatura tanzim edilmiştir.
  Masrafları ödemeyen kurum veya kuruluşlardan mahkeme yoluyla paranın tahsili yoluna gidilmektedir.
  Bilindiği üzere; Yüksek Planlama Kurulunun 27/04/1992 tarih ve 92/T-29 sayılı kararın Ek-2 maddesi ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 7, 9, 10. maddelerine göre; Anayol sayılan demiryolu ile karayolu kesişmelerinde, doğacak her türlü alt ve üst geçit ihtiyaçlarının karşılanması ve gerekli diğer tüm tedbirlerin, şehir merkezlerinde belediyelerce, şehir dışında karayolunun bağlı olduğu Kurum veya Kuruluşlarca alınması gerekmektedir.
  Söz konusu hemzemin geçitlerde gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması ve eksik ikaz, işaret ve uyarı levhalarının tamamlanması hususunda müteaddit defalar ilgili kurum ve kuruluşlara yazılar yazılmış olmasına rağmen bir netice alınamadığından, can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla TCDD ana statüsünde olmamasına rağmen hemzemin geçitlerde TCDD tarafından koruma sistemleri yapılmış, işaret levhalarından eksik olanlar tamamlanmış ve eskimiş olanlar yenilenmiş, geçiş konforunun arttırılması amacıyla lastik, beton ahşap vs. kaplamalar yapılmış olup her yıl ayrılan ödenekler dahilinde bu çalışmalara devam edilmektedir.
  Öte yandan, ERTMS/ETCS sistemleri Avrupa Demiryolu Trafik Yönetim ve Kontrol sistemleri olup, demiryolu hatlarımızda inşa edilen sinyalizasyon ve telekomünikasyon sistemleridir. Hemzemin geçit koruma sistemleri ise sinyalizasyon sisteminin bir parçası olup hat kesiminin komple sinyallenmesi halinde ERTMS/ETCS sistemi ile donatılmaktadır. Tek olarak hemzemin geçidin koruma sistemi yapılmasında kullanılmamaktadır” dedi.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim