• BIST 107.206
 • Altın 143,369
 • Dolar 3,5533
 • Euro 4,1312

  Tabip Odası'ndan YÖK' tepki

  12.01.2009 15:11
  Tabip Odası Başkanı Seracettin Kayaoğlu, öğretim elemanlarının sivil toplum örgütlerinde görev alabilmeleri için izin şartının getirildiği Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) genelgesinin acilen geri çekilmesini istedi.
  Tabip Odasından YÖK tepki
  Tabip Odası'ndan YÖK' tepki Tabip Odası'ndan YÖK' tepki Tabip Odası'ndan YÖK' tepki

  Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Aydın Tabip Odası Başkanı Seracettin Kayaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İzzet Özgenç imzasıyla rektörlere gönderdiği genelge ile akademisyenlerin izin almadan sivil toplum örgütlerinde yönetici olmasını yasakladığını bildirdiği hatırlatarak, üniversite öğretim elemanlarının ancak 2547 sayılı YÖK Kanunu'nun 38. maddesi kapsamında görevlendirmeler sonucu görev yapabileceklerini belirtti. Rektör sıralamasında yapıldığı gibi kendi görüşlerindeki isimlerin meslek odalarında görev almalarının yolunun arandığını iddia eden Kayaoğlu, ''Çağdaş, katılımcı, demokratik üniversite yerine, öğretim üyeleri adına kendi karar veren anlayışı hakim kılmaya yönelik bu genelgenin acilen geri çekilmesi gerekmektedir. Aralarında Tabip Odalarının da bulunduğu meslek odaları, Anayasanın 129. maddesi uyarınca kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu olarak tanımlanmaktadır. Anayasaya aykırı olan genelge için Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi dava açmak için hazırlık yapmaktadır. Bulundukları ortama özgürce katkılar sunan öğretim elemanlarının seçme, seçilme ve katılım hakkı kısıtlanamaz, bu genelge kabul edilemez'' dedi.
  Kayaoğlu, YÖK Kanununun 59. maddesinin öğretim elemanlarının siyaset yapmasına izin vermesine karşın, yayınlanan bu genelge ile sivil toplum örgütlerine katılmasının izin verilmediğini sözlerine ekledi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim