• BIST 107.206
 • Altın 142,796
 • Dolar 3,5533
 • Euro 4,1312

  Tabip Odası'ndan uyarı

  23.07.2009 11:25
  Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Seracettin Kayaoğlu, Aydın’ın ülkenin en sıcak 3-5 ilinden bir tanesi olduğuna dikkat çekerek, bu nedenle aşırı sıcakların neden olduğu ‘Sıcak Çarpmalarına’ karşı daha dikkatli olunması gerektiğini belirtti.
  Tabip Odasından uyarı
  Tabip Odası'ndan uyarı Tabip Odası'ndan uyarı Tabip Odası'ndan uyarı

  Artan hava sıcaklıklarının çocuklar ve yaşlılarda önemli problemlere neden olabileceğine işaret eden Dr. Seracettin Kayaoğlu, “Oldukça tehlikeli olabilen güneş çarpması ya da sıcak çarpması ve bunun neden olduğu vücudun aşırı su kaybı tehlikeli sağlık problemlerine yol açabilir. Sıcak çarpması ve bu nedenle oluşabilecek aşırı su kaybı kendini ilk olarak yüksek ateş ile gösterir. Terleme oldukça fazladır, nabız çok hızlıdır ve vücut ağrıları vardır. Susuzluk hissi ve bilinç bulanıklığı da diğer belirtiler arasında yer alır. Vücudumuz normalde ısısını koruyabilme ve yükseldiğinde ısıyı düşürebilme özelliğine sahiptir. Bu düşürmeyi terleme ile sağlar. Ancak sıcak çarpması ve beraberinde meydana gelen aşırı su kaybı durumlarında vücudumuz bunu başaramayabilir. 41 derecenin üstünde bu özellik bozulur” dedi.
  Vücutta aşırı su kaybının başlaması halinde terlemenin en aza ineceği ve deriden soğuma işleminin oluşamayacağına dikkat çeken Kayaoğlu, “Böyle bir durumda vücutta ilk etkilenen organ beyindir. Dayanılmaz baş ağrısı hastayı oldukça huzursuz eder ve bitkinleştirir. Aşırı yorgunluk, hızlı nabız atımı ve beraberinde hızlı soluk alıp verme ve kas krampları birbirini takip eden olaylardır. Vücut hızla ısınır, yüze hızlı bir kan akımı olur ve yüz kıpkırmızı görülür. Terleme yoktur, düzensiz ateş ve yavaş yavaş bilinç kaybı görülebilir. Tedavi gecikirse hastada kalıcı hasarlara neden olabilir. Hastanın kısa süre içinde tedavi görmesi şarttır. Önlemek için yeterli miktarda su alınması gerekir” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim