• BIST 106.843
 • Altın 142,689
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209

  Sünnet hayat kurtarıyor

  05.08.2009 10:54
  Halk arasında “Erkekliğe Atılan İlk Adım” olarak nitelendirilen sünnet işleminin, birçok bulaşıcı hastalık riskine karşı hayati önem taşıdığı belirtildi.
  Sünnet hayat kurtarıyor
  Sünnet hayat kurtarıyor Sünnet hayat kurtarıyor Sünnet hayat kurtarıyor

  Sünnetin faydaları hakkında bilgiler veren BSK Aydın Anka Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Kemal Pamuk; sünnetin kanıtlanan en önemli sağlık getirisinin yenidoğan döneminde görülen idrar yolu iltihaplarının engellemesi olduğunu söyledi. İlk 1-2 gün içinde yapılan sünnetin yenidoğan dönemindeki idrar yolu iltihaplarına karşı 20 kat daha fazla koruma sağladığına işaret eden Pamuk, “Sünnetli kişilerle sünnetsizleri karşılaştırdığınızda temizliğin daha kolay olması sebebiyle, ileriki yaşlarda da çeşitli enfeksiyonlardan koruma olasılığı da daha yüksek. Öte yandan çok eşli yaşam geçmişe oranla arttığı için cinsel yolla bulaşan hastalıklar da günümüzde önem kazandı. Bu açıdan baktığımızda da sünnetli erkeklerin, partnerlerine enfeksiyon bulaştırma riski, sünnetsiz olanlara oranla daha az olabilir. Çünkü ilişkiden hemen sonra çoğu insan yıkanma ihtiyacı duymakta ve sünnetli olanlarda mekanik temizlik daha etkili olabilmektedir. Sünnetsiz olan erkeklerde sünnet derisinin iç bölgesine yerleşecek bakteriyel yoğunluk arttıkça partnere bulaşma riski de daha yüksek. Sünnetin ileriki yaşlarda artı bir avantajı da penis kanseri açısından olabilir. Penis kanseri çok ender görülmekle birlikte daha çok sünnet derisinin bulunduğu bölgeden kaynaklanıyor, sünnet derisini aldığımızda kanser riskini de azaltmış oluyoruz” dedi.
  Sünnetin ehil kişiler tarafından uygun ortamlarda yapılması gerektiğini anımsatan Üroloji Uzmanı Dr. Kemal Pamuk, sünnet sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında da şu bilgileri verdi: “Sünnet sonrası kanamanın devam etmesi, sünnetten 6-8 saat sonra çocuğun idrarını yapmaması, glans (penis uç bölgesi) çevresindeki kızarıklık ve şişliğin 3. ve 5. günlerden sonra azalmaması, sarı renkte akıntı veya zar tabakasının varlığının devam etmesi durumunda bir sorun var demektir. Bu durumda hemen doktora başvurmak gerekir” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim