• BIST 107.844
 • Altın 143,054
 • Dolar 3,5306
 • Euro 4,1345

  Sümeray'da son durum

  11.01.2008 15:24
  Başsavcı Sümeray olayını açıkladı..
  Sümerayda son durum
  Sümeray'da son durum Sümeray'da son durum Sümeray'da son durum

  Aydın gündeminde sık sık yer alan Sümeray olayı ile ilgili olarak Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Sabri Beytorun Basın açıklaması yaptı.
  Beytorun, yaptığı yazılı açıklamada, sürdürülen çalışmalar neticesinde sonunda 03 ocak tarihinde Aydın Merkez, Nazilli ve Sultanhisar ilçeleri ile Denizli ve Burdur İl Merkezlerinde eş zamanlı gerçekleştirilen operasyon sonunda söz konusu Sümeray şirketinin eski ve yeni sahipleri dahil 21 kişinin gözaltına alındığı belirtti.
  Başsavcı Beytorun, operasyona 350 kişilik emniyet görevlisinin katıldığını ve örgüt üyelerine ait işyeri, araba ve evlerinde arama gerçekleştirilerek örgüt ve şirkete ait tüm evraklara, bilgisayarlara, arabalara, telefonlara el konulduğunu ayrıca örgüt üyelerinin tüm taşınmaz varlıkları ile banka hesaplarına ve icra müdürlüklerindeki alacaklarına tedbir konulduğunu belirterek şunları söyledi; “Gözaltına alınan 21 kişi Cumhuriyet Başsavcılığımızda sorgulandıktan sonra 5 kişi serbest bırakıldı, 16 kişi tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi ve mahkemece sorgulaması yapılan bu kişilerden 11'i tutuklandı. Operasyon sırasında yakalanamayan ve halen firar olan 5 kişi için ise hakkında yakalama emri çıkartılmıştır”

  Beytorun; Şüpheliler hakkında soruşturma haksız çıkar sağlamak amacıyla suç örgütü kurmak, bu örgüte yöneticilik yapmak, üye olmak ve suç örgütüne bilerek yardım etmek, suç örgütünün amacı doğrultusunda fikir ve eylem birliği içersinde sahte senet tanzim etmek ve dolandırıcılık suçlarından soruşturmaların devam ettiğini de söyleyerek, “Bu aşamadan sonra operasyonda ele geçen deliller değerlendirilip eksik kalan deliller de toplandıktan sonra dava açılması safhasına gelinecektir. Sümeray ile ilgili bu güne kadar Cumhuriyet Başsavcılığımıza yaklaşık 600 mağdur şikayette bulunmuştur. Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat etmeyen mağdurların da şikayet haklarının bulunduğu bilinmelidir. Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturma olayın cezai boyutu ile ilgilidir. Mağdurların daha önce değişik mahkemelere açtıkları davalarını, Tüketici Hakem Heyetine yaptıkları şikayetlerinin takipçisi olmaları, söz konusu senetleri hukuken geçersiz kılacak hukuki mücadelelerine devam etmeleri göz ardı edilmemelidir” dedi.
  Cumhuriyet Başsavcısı Sabri Beytorun ayrıca şüpheliler hakkında soruşturmanın devam ettiğini, soruşturmalar tamamlandığında kamuoyuna ayrıca bilgi verileceğini bildirdi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim