• BIST 107.041
 • Altın 143,274
 • Dolar 3,5635
 • Euro 4,1526

  STK'lardan Vali'ye destek

  26.03.2008 15:36
  Veli Tiryaki, İl Koordinasyon Kurulu toplantısına katılmayan sivil toplum örgütlerini eleştiren Vali Malay'ı desteklediklerini açıkladı.
  STKlardan Valiye destek
  STK'lardan Vali'ye destek STK'lardan Vali'ye destek STK'lardan Vali'ye destek

  Aydın Sivil Toplum Örgütleri Platformu (ASTO) Dönem Sözcüsü Veli Tiryaki; önceki gün yapılan Aydın ili 2008 yılı “İl Koordinasyon Kurulu” 1. toplantısına katılmayan sivil toplum örgütlerini eleştiren Aydın Valisi Mustafa Malay'ı desteklediklerini açıkladı. Toplantıya katılmayan derneklerin isimlerinin kamuoyuna açıklanmasını isteyen Tiryaki; Vali Malay'ın sivil toplum örgütlerinin iş üretmedikleri yönündeki eleştirisine katılmadıklarını ifade etti.
  Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan ASTO Dönem Sözcüsü Veli Tiryaki, İl Koordinasyon Kurulu toplantısına yasal üyelerin dışında ildeki bazı mesleki kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin de davet edilmesi çok güzel ve doğru bir uygulama olduğunu söyledi. Uygulamadan dolayı Vali Malay'a teşekkür eden Tiryaki, “Ancak toplantıya davet edilen 22 oda ve sivil toplum örgütü temsilcisinden 3 kurum ve kuruluşun temsilcisinin katılması, gönüllülük esasına göre çalışan bir dernek temsilcilerini üzmüştür. Toplantıya katılmayan sivil toplum örgütlerinin davete icabet etmemeleri doğru olmadığı gibi bu yüzden tüm davet edilemeyen sivil toplum örgütlerinin zan altında bırakmama açısından toplantıya davet edilen ve katılmayan derneklerin isimlerinin açıklanmasını kamuoyu olarak merak ediyor ve bu kuruluşları kınıyoruz. Davet edildiği halde toplantıya katılmayan kurum ve kuruluşlara Sayın Valimizin kızmasını ve tepkisini haklı buluyoruz” dedi.


  DERNEKLER KENDİ ÇAPINDA İŞ ÜRETİYOR
  Bunun yanında Vali Malay'ın “Dernekler formalite olarak birkaç kişi toplanır kurulur ortalıkta dolaşır. Sivil Toplum Kurumları duyarsız. Ve bir şeyler üretmez, her yerde boy gösteren bir çok kişinin bu önemli toplantıya katılmadığını gördük. Bir çok sivil toplum örgütü maalesef sorun çözme değil boy gösterme derdinde" sözlerine katılmalarının mümkün olmadığına değinen Veli Tiryaki, “Tabii ki ilimizde de lokal açmak, kumar oynatmak ve başka amaçlarını gizlemek için açılmış dernekler olabilir. Ancak ilimizde eğitim, afet, kültür, sağlık, çevre ve kadın konularında çalışan 5253 sayılı Dernekler Kanununu gereği kurulu bir çok sivil toplum örgütü bulunuyor. Bu kuruluşlar kendi çaplarında Aydın ilinde önemli ölçülerde hizmet vermeye çalışıyor. Aksini söyleyen düşüncelere katılmıyoruz. İçerisinde 11 adet kamu yararına çalışan derneğin de bulunduğu ASTO'ya üye dernekler olarak, davet gelirse koşa koşa gitmeye hazırız” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim