• BIST 106.843
 • Altın 142,689
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209

  Sorunlarını Ankara'ya iletti

  20.11.2008 16:10
  Geçen yıl bölgede etkili olan kuraklık ve bu yıl dünyayı saran global krizin etkisiyle zor günler yaşayan Sökeli üreticiler, sorunlarını içeren dosyaları ilgili bakanlık ve kurumlara iletti.
  Sorunlarını Ankaraya iletti
  Sorunlarını Ankara'ya iletti Sorunlarını Ankara'ya iletti Sorunlarını Ankara'ya iletti

  Yapılan son girişimde Söke Ticaret Borsası Başkanı Bertan Balçık ve Meclis Başkanı Dr. Ahmet Tuğrul Başer öncülüğünde Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Örnek ve TARİŞ Söke Müdürü Mehmet Karayel"in yer aldığı heyet Ankara"da Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan"a sorunlar ve çözüm önerileri iletildi. Hazırlanan rapor Bakan Zafer Çağlayan"a sunulurken; sıkıntıları yaşayan Sökeli üretici temsilcileri 45 dakika süren görüşmede Bakan"a birinci ağızdan Söke Ovası"nın sorunlarını aktardı.
  Sanayici ve tüccarlar olarak kendilerine ham madde sağlayan çiftçilerin sıkıntılarına duyarsız kalamazdık diyen Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık; çiftçi ile sanayici ve tüccar arasındaki bağın giderek kopma noktasına geldiğini söyledi. Balçık, “Üreticilerimizin borç yük arttı ve daha da büyüyor. Üreticilerin üretim yapamaması demek; biz sanayici ve tüccarlarında üretim yapamaması, istihdamı sağlayamaması hatta vergilerini ödeyememesi demektir. Bakanımız Zafer Çağlayan"a sıkıntıları çözüm önerileri ile sunduk Hükümetin bu konuya duyarlı olmasını bekliyoruz” dedi.
  Üreticilerin borç içinde kaldığını dile getiren Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Örnek de, “Borçların yeniden yapılandırması gerektiğini Sayın Sanayi ve Ticaret Bakanımıza da ilettik. Bakan Zafer Çağlayan Söke Ovası"nı iyi bildiğini sıkıntıları en yakın zamanda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"a ileteceğini söyledi. Sıkıntılarımızı gerek Bakanlarımızın gerekse Başbakanımızın görmezlikten geleceğini sanmıyorum. Verimli toprakları ve üretimi ile Türkiye"nin 3 önemli ovasından biri olan Söke Ovası gözden çıkarılmamalı diye düşünüyorum” diye konuştu.
  TARİŞ Söke Müdürü Mehmet Karayel ise; Söke ekonomisinin can damarı tarım kesimi ve üreticilerin sıkıntılarına Söke"de bulunan tüm sivil toplum örgütlerinin sahip çıkması gerektiğini ve Ankara ziyaretlerinin arttırılması gerektiğini söyledi. Karayel Bakan Çağlayan"a sunulan raporda kooperatif ve birlikler ile ilgili düzenleme yapılması gerektiği konusunun da yer aldığını, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı"nın bu konudaki çalışmalarının son aşamaya geldiğini öğrendiklerini ifade etti.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim