• BIST 107.152
 • Altın 143,431
 • Dolar 3,5606
 • Euro 4,1613

  Sorunları masaya yatırıldı

  16.07.2009 15:39
  Aydın Marangozlar Odası tarafından düzenlenen “Sorun Varsa, Çözümde Var” adlı toplantıda Aydınlı marangozların sorunları masaya yatırıldı.
  Sorunları masaya yatırıldı
  Sorunları masaya yatırıldı Sorunları masaya yatırıldı Sorunları masaya yatırıldı

  Turistik Park Tesisleri düzenlenen toplantıya Aydın Esnaf Odaları Birlik (AYESOB) Başkanı Hulisi Akşit, Aydın Marangozlar Odası Başkanı Süleyman Algün, SP İl Başkanı Ömer Özmen, BBP İl Başkanı Mehmet Yeter, SGK Aydın İl Müdürlüğü yetkilileri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.
  Toplantının açılışında konuşan Aydın Marangozlar Odası Başkanı Süleyman Algün de, marangoz esnafının geçen yıldan beri yaşadığı sorunların 2009 yılı Ocak ayından itibaren daha da derinleştiğini iddia etti. Esnafta 'birisinin gelip, sorunları çözeceği' yönünde bir beklentinin olduğunu savunan Algün, ancak böyle bir şeyin hiç gerçekleşmeyeceğini belirterek, esnafın sorununu, yine esnafın çözeceğini söyledi. Yaklaşık 6-7 yıldır Aydın"da dile getirdiği Ortak Kullanım Atölyesi ve Ortak Satış Mağazası projelerini marangozların bir araya gelememesinden ötürü bir türlü gerçekleştiremediğini belirten Algün, “Gerçekten sıkıntılı günler yaşadık. Yaşamaya da devam edeceğiz. Harcamalarımızı aşağıya çekmeliyiz. Pazar payımızı nasıl artırabileceğimizi ortak akılla bulmalıyız. Eğer Ortak Kullanım Atölyelerini oluşturabilseydik iş kayıplarımız bu kadar olmayacaktı. Bugün burada sorunları konuşmak için bir toplantı düzenledik ama 310 üyemizden çok azı bugün burada. Biz mutlaka 2010 baharına kadar tasarruflarımı dikkat etmeliyiz. Pazar payını artırmak ve kar elde etmek için Aydınlı marangozlar olarak ortak kararlar almalıyız” dedi.
  Hükümetin esnaflara verdiği "Can Suyu" kredisinin hiçbir işe yaramadığını ve bu paraların yatırımdan çok borçları kapatmak için kullanıldığını savunan AYESOB Başkanı Hulusi Akşit de, Türkiye'de yaşanan ekonomik krizin, en çok esnafı etkilediğini belirterek, yangını söndürmek için bütün esnafların elinden geleni yapması gerektiğini ifade etti. Akşit, asıl ekonomik krizin Eylül ayından itibaren yaşanacağını öne sürerek, “'Bisikleti olan bisikletini satıp, bankalara borcunu ödesin. Dükkanı olan dükkanını satsın. Borçlarınızı ödemek için, elinizde ne varsa çıkarın. Yoksa daha fazla batacağız” diye konuştu.
  Esnafın krizden çıkabilmesi için önce kendisine çekin düzen vermesi gerektiğini dile getiren Akşit, esnafların ''Bismillah'' diyerek iş yerini açmayı, “Allah Bereket Versin” diyerek kapatmayı unuttuğunu savundu. Esnafları, kredi kartları konusunda daha önce bir çok kereler uyardığını vurgulayan Akşit, kredi kartları yüzünden esnafın cebindeki paradan daha fazlasını harcadığını kaydetti. Bugün her esnafın krizden dolayı bankalara borcu olduğunu ifade eden Akşit, “Esnafa verilen "Can Suyu" kredileri, "Ölü Suyu" oldu. Bu paralar gerektiği yerlerden başka yerlere kullanıldı. Biz bu konudaki taleplerimizi hükümete ilettik. Esnaftan, Bağ-Kur, SSK ve vergi bir yıl alınmasın. Bu üç kalem bizi çok rahatsız ediyor. Bir ay ödeyemezsen, katlanıyor. Hiç ödeyemez hale geliyor. Bayrağına, ülkesine ve milletine hep sahip çıkan esnaflar olarak hakkımızı istiyoruz” şeklinde konuştu.
  Konuşmaların ardından, oda üyeleri ile ekonomik krizle ilgili görüşlerini aktardılar. Toplantıda ayrıca ilköğretim diploması olmadığı için Aydın Marangozlar Odası"na kaydı yapılamayan Süleyman Çıkrıkçı isimli esnafa, dışarıdan bitirdiği ilkokul diploması Aydın Marangozlar Odası Süleyman Algün tarafından verildi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim