• BIST 90.383
 • Altın 144,263
 • Dolar 3,6117
 • Euro 3,9021

  Söke'de verem haftası

  07.01.2009 15:00
  Sökede verem haftası
  Her yıl Ocak ayının ikinci haftasında gerçekleşen Verem Haftası, etkinliklerinde hastalığa karşı dikkat çekilirken, hafta boyunca vatandaşlar Vereme karşı bilinçlendiriliyor.
  Söke'de verem haftası Söke'de verem haftası Söke'de verem haftası

  Dünyada Her yıl 8,9 milyon insanın yakalandığı ve 1.6 milyon civarında insanın hayatını kaybetme nedeni olan Verem halen dünyanın en önemli sağlık sorunları arasında yer alıyor.
  Söke Verem Savaş Dispanseri Aydın ilinde 3. büyük dispanser olma özelliği taşırken; Söke ile birlikte Kuşadası ve Didim ilçelerinde kış aylarında 250 bin, yaz aylarında ise 500 bin civarında nüfusa hizmet veriliyor. Söke-Kuşadası-Didim üçgenine hizmet veren Söke Verem Savaş Dispanseri"nden edinilen bilgiye göre; 2008 yılında bölgede toplam 95 verem hastası bulunduğu, bu hastalardan 37"sine yerinde tedavi uygulaması yapıldığı belirtildi. Verem tedavisi hastalara tamamıyla ücretsiz gerçekleşirken, hasta yakınlarının kontrolleri de yine ücretsiz gerçekleşiyor. Hasta yakınlarının kontrolü sonucunda 2 kişiye verem teşhisinin konulduğu öğrenildi. Yetersiz sayılabilecek personelle 2 doktor, 4 hemşire, 1 laborant ve 1 röntgen uzmanı görev yapıyor. Söke Verem Savaş Dispanseri, Aydın Verem Savaş Derneği Dispanseri ile birlikte zaman zaman mobil taramalar gerçekleştirerek, iş ve sektör sağlık taramaları yapıyor. Söke Verem Savaş Dispanseri"nin 2008 yılı verilerine göre; tüberküloz basilinin saptanmasında uygulanan balgam incelemelerinde 1402 kişinin kontrolden geçtiği, yine 2008 yılında 7573 röntgen ve mikrofilm çekildiği öğrenildi.
  Bu yıl 4 Ocak"ta başlayıp, 11 Ocak tarihinde sona erecek Verem Haftası nedeniyle ilçe okullarında Verem ile ilgili olarak bilgilendirme seminerleri ve toplantıları da gerçekleştiriliyor.
  Söke Verem Savaş Dispanseri Başhekimi Erdost Aydoğdu; “Disiplinli bir tedavi süreci isteyen verem hastalarına doğrudan ve gözetimli tedavi uygulanıyor. Söke Şehir Merkezi"nde bulunup merkeze gelemeyen hastalarımızın adreslerine giderek tedavi çalışmaları yapılırken, şehir sınırları dışındaki hastalarımıza sağlık ocaklarındaki sağlık çalışanlarımız aracılığı ile ulaşıyoruz. Şikayet ve belirtileri gören vatandaşlarımızın kesinlikle sağlık kurumları ve Verem Savaş Dispanserlerine başvurmalarını istiyoruz” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim