• BIST 106.843
 • Altın 142,669
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209

  Sivas olayları paneli

  02.07.2009 14:06
  2 Temmuz 1993’de Sivas’ta meydana gelen Madımak Oteli yangınında hayatını kaybeden 33 aydın, Didim’de düzenlenen “2 Temmuz Olaylarını” paneli ile anıldı.
  Sivas olayları paneli
  Sivas olayları paneli Sivas olayları paneli Sivas olayları paneli

  Didim Belediye Düğün Salonu"nda yapılan panele Didim 2 Temmuz Platformuna bağlı sivil toplum örgütleri üyeleri ve çok sayıda vatandaşa katıldı.
  Panel Sivas"ta hayatını kaybeden 33 aydın ve demokrasi uğruna hayatını kaybedenlerin anısına 1 dakikalık saygı duruşundan bulunulmasıyla başladı. Ardından panel konuşmacı olarak katılan araştırmacı-yazar Erdoğan Aydın ve araştırmacı-yazar Musa Ağacık sahneye davet edildi.
  Panelin açılış konuşmasını yapan araştırmacı-yazar Erdoğan Aydın, “Sorun sadece siyasal hukuksal olarak çözülemez, topluma hakim ideolojilerde sorgulanması lazım. Bu memlekette böyle kültürlerin var olması, Sivas ve Maraş"ı meydana getirmesi doğaldır. İnsanları kategorik şekilde ayrımcılığı ve totaliter rejimlere karşı mücadele etmemiz gerektiğini hatırlatmamız lazım. Bu tip ideolojiler küçümsenmemeli. Bu olayları yapanlar, başka slogan ve bayraklarla başka zamanlarda da bu işi yapmışlardır. Sivas"taki olaylar 8 saat sürdü hem de Türkiye"nin tam orta yerinde. Güvenlik zihniyeti ciddi anlamda sorgulanmalı. Sivas olayı normal görebilecek, bu insanlar yanarken, kokuyu duyan kişilerin olduğunu ve bunu izleyenlerin olduğunu unutmamalıyız” dedi.
  Araştırmacı-yazar Musa Ağacık da, “İnsanı insan, ülkeyi ülke yapan kültürlerdir. Biz bu kültürleri yok sayarsak hiç bir zaman zevk alamayız. Düşünce ve inanç farklılıkları baharda açan kır çiçekleri gibidir. Sivas"ta sırf farklı düşünüyorlar, farklı inançlar sahip olduğu için Alevi-Sünni ayrımı gözetmeksizin insanlar yakılmıştır. Ayrıca Hollandalı bir gazeteci de burada hayatını kaybetmiştir. Sivas"ı anarken, insanlığın yakıldığını insanlığı vicdanı karartılmıştır. Sivas insanlık yarası” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim