• BIST 90.182
 • Altın 147,082
 • Dolar 3,6478
 • Euro 3,9515

  SGP buluşması Kuşadası'nda

  24.09.2008 12:02
  SGP buluşması Kuşadasında
  Projeler arası iletişimin ve paylaşımın hedeflendiği geleneksel SGP Projeler buluşması 28 Ekim'de başlayacak.
  SGP buluşması Kuşadası'nda SGP buluşması Kuşadası'nda SGP buluşması Kuşadası'nda

  Küresel Çevre Fonu(GBF) Küçük Destek Programı(SGP) tarafından desteklenen; projeler arası iletişiminin ve paylaşımının hedeflendiği Geleneksel “7. SGP Projeler Buluşması” 28-31 Ekim tarihleri arasında Kuşadası"nda gerçekleştirilecek. Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği"nin (EKODOSD)"un ev sahipliğinde Kuşadası"nda düzenlenecek olan etkinliğe Türkiye"nin çeşitliği illerinden katılım olacak.
  Aydın bölgesinde Büyük Menderes Deltası Dilek Yarımadası Milli Parkı, Bafa Gölü Tabiat Parkı ve Beşparmak Dağları geçmiş yıllarda EKODOSD"un girişimleriyle önemli bir ekoturizm merkezi haline getirilmişti. Ayrıca, Kuşadası"na bağlı Kirazlı Köyü"nün de öncelikle yerel ürünlerini koruyup, biyolojik çeşitliliğini bozmadan, koruma-kullanma dengesi gözeterek, bu etkinliklerden payını alması düşünülmektedir. Bu çalışmaların, katılımcılar için farklı bir deneyim olacağı ve karşılıklı bir öğrenme sürecinin yaşanacağı düşünülmektedir. SGP buluşmaları her yıl, proje ekiplerinin bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunabilmeleri, proje alanlarını tanıyabilmeleri, projelerinin sorunlarını ve çözüm önerilerini belirleyebilmeleri amacıyla düzenlenmektedir. Bu toplantılar, proje ekiplerinin birbirleriyle ve SGP ile olan iletişimini kuvvetlendirmektedir. 7. SGP Buluşmasının ana konuları, Kirazlı Köyü Projesinin saha ziyareti, katılımcı projelerinin sunumları, projelerle ilgili bilgi ve deneyim alışverişleri, iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik alanlarında tematik sunuşlar, örgütlenme, ağ oluşturma, işbirliği ve ortaklıklar alanında sunuşlar yapılacaktır. Türkiye"nin değişik bölgelerinden SGP tarafından desteklenen proje yürütücülerinin katılacağı buluşmaya Türkiye"nin değişik bölgelerinden katılımcıların iştiraki bekleniyor.
  EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, SPG buluşmasının büyük önem taşıdığını belirterek, “Kuşadası"nın yanı başında olan, etrafı zeytin ağaçları ve kızılçam ormanlarıyla çevrili, Akdeniz bitki örtüsünün en güzel örneklerinin görüldüğü yemyeşil bir tabiat içinde kurulu Kirazlı Köyü, doğallığını yitirmeyen ve bunu korumaya çalışan duyarlı insanların olduğu ender köylerimizden biridir. Girişinde kiraz ağaçlarının karşıladığı ve toprak altından çıkan şarap küplerinin yoğunluğundan dolayı, kurulduğu yıllarda adı “Küplüce” olan Kirazlı Köyü, eski ismini tekrar gündeme getirerek “Küplüce” markasını yaratmıştır. Yıllardır sofralık üzüm olarak kullanılan ''Osmancık'' üzümünün dünyada sadece Kirazlı Köyü"nde ve komşusu Gökçealan köyünde kaldığı Ege Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü"nce tespit edilmiş ve bir koruma projesi hazırlanmaya başlanmıştır. Kirazlı Köyü Ekolojik Yaşam Derneği adıyla kurulan dernek, Türkiye"de organik tarım konusundaki en kapsamlı yatırım ve üretim sistemine sahip Değirmen Çiftliği"nin destekleriyle, henüz kirlenmemiş ve yitirilmemiş sayılı yerlerden biri olan Kirazlı Köyü"nde, organik tarım uygulamalarını yaygınlaştırmaya çalışmakta ve bu konuda projeler üretmeye devam etmektedir. Köy kadınları kapılarının önünde tezgah açma yerine, Pazar günleri “Eko Köy Yerel Ürünler Pazarı” adıyla kurulan yerde kendilerine ayrılan bölümlerde, Kirazlı"nin öncü ürünlerinden osmancık üzümü pekmezi, sirkesi, kurusu, sarma yaprağı; kara kirazın sapı, reçeli, kurusu; yerli zeytinin yağı ve ezmesi; yerli pembe domates, bük nohut, beyaz kuru bamya, oturak fasulye, karnıkara kuru börülceleri ve el işlerini gelen ziyaretçilere sunmaktadır. Kirazlı köylüleri topraklarını koruyarak, geleneksel tarım ürünlerini yetiştirmeyi sürdürmek ve köye ait kültürü ve yaşamı koruyarak kazanmaya, yaşamaya ve yaşatmaya devam edebilmek için Değirmen Çiftliği ve GEF Küçük Destek Programı (SGP) katkıları ile Kirazlı Ekolojik Yaşam Derneği tohumlarını nesilden nesile aktardıkları kara kiraz, osmancık üzümü, hurma zeytini, pembe domates, beyaz bamya, oturak fasulye, karagöz börülce, acur, kadınbudu karpuz, alaca uzun karpuzlarının yerli organik fidelerini ve fidanlarını çoğaltmak için çalışmalarını sürdürmektedirler. Köye ait marka olarak köyün eski adı olan ve bereketi simgeleyen "KÜPLÜCE" ismi ürünlerin üzerine etiket olarak yapıştırılmaya başlandı. Kirazlı Köyü ürünlerinin Dernek yararına üreticiler tarafından satışa sunulabilmesi amacı ile köy içinde paketleme ve etiketleme atölyesi kuruldu “ dedi.
  GEF KÜÇÜK DESTEK PROGRAMI SPG NEDİR ?
  GEF Küçük Destek Programı (SGP) Küresel Çevre Fonu'nun (GEF) bir parçasıdır. Sivil toplum kuruluşlarının ve yerel toplulukların biyolojik çeşitliliğin korunması ve sürdürülebilirliği ile iklim değişikliği ile mücadele faaliyetlerinde destek sağlar.
  SGP, doğa tahribinin hepimizi tehdit ettiği ancak, genelde hassas ekosistemlerde yaşayan ve geçimleri doğal kaynaklara bağlı olan yoksulların daha çok risk altında olduğu gerçeğinden yola çıkmaktadır. Doğa koruma ve yenileme amacına yönelirken, insanların refahı ve geçim kaynaklarını da gözeten sivil toplum projelerine fon ve tecrübe desteği veren SGP, yerel ve sivil girişimin, insani ve çevresel gerekler arasındaki ince dengeyi kurabileceği inancı ile hareket eder. SGP, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından uygulanır ve Birleşmiş Milletler Proje Hizmetleri Ofisi (UNOPS) tarafından 105 ülkede yürütülür. UNDP bu programı, GEF'in üç uygulayıcı kurumu olan Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), UNDP ve Dünya Bankası adına uygular.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim