• BIST 107.041
 • Altın 143,274
 • Dolar 3,5635
 • Euro 4,1526

  Serçinler'den ilginç festival

  21.07.2009 07:58
  Söke-Kuşadası ve Didim ilçelerinin içinde yer aldığı, bölgenin doğa, kültür ve sanatsal olarak tanıtılmasını amaçlayan Meandros Festivali sona erdi.
  Serçinlerden ilginç festival
  Serçinler'den ilginç festival Serçinler'den ilginç festival Serçinler'den ilginç festival

  Bu yıl ikincisi yapılan ve 19 Haziran"da başlayıp, 19 Temmuz"da tamamlanan Meandros 2009 Festivali renkli etkinliklere ev sahipliği yaptı. Söke-Kuşadası ve Didim ilçelerinin Belediye ve Kaymakamlıkları başta olmak üzere bölgenin köy muhtarlıkları ile sivil toplum kuruluşları tarafından desteklenen festival kapsamında Doğa ve kültür gezileri, tiyatro, dinleti ve çeşitli gösteriler yer aldı.
  Mandros 2009 Festivali Pazar günü gerçekleşen Serçin Köyü doğa gezisi ile son buldu. Gezinin sonunda Bafa Gölü"nden avlanan balıkçılar katılımcılara yılan balığının yakalanma tekniklerini gösterdi. Daha sonra bölgenin tanınmış iş adamlarından Halim Özbaş, katılımcılara özel bir stilde pişirilen yılan balığı lezzetini sundu. Yılan Balığı"nın lezzetine bakmak isteyen katılımcılar uzun kuyruk oluşturdu.
  Gölde yakalanan yılan balığı rekoltesindeki düşüş nedeniyle ihraca yönelik Pazar bulamadıklarını söyleyen Serçin Köy Muhtarı Ömer Aytekin; “Köyümüz geçiminin büyük bölümü göldeki balıkçılıktan elde ediyor. Türkiye"nin en lezzetli yılan balıkları bizim Bafa Gölünde yetişir. İç piyasadaki Pazar için ciddi tanıtıma ihtiyaç var. Meandros Festivali kapsamında balıkçılarımızca tutulan yılan balıklarını buğulama (Füme) ve ızgara olarak hazırlayıp konuklara tattırarak tanıtım yapmak istedik. Birçok konuk ilk kez tattığı yılan balığımızın lezzetini unutamayacak” dedi.
  “Köylüler Yılan Balığı Festivali istiyor”
  Bafa Gölü yanında bulunan ve geçimini balıkçılık ile kazanan Söke"ye bağlı Serçin Köyü balıkçıları yılan balığı lezzetini daha geniş kitlelere tanıtmak istiyor. Diğer balıklara oranla gözlere daha fazla yararı olduğu bilinen ve göz rahatsızlıklarına çok iyi geldiği söyleyen yılan balığının iç piyasada kilosu 8-10 TL"den satılıyor. Meandros Festivali kapsamında Bafa Gölü"nden yakalanan 120 Kg. Yılan Balığı tanıtım amacıyla pişirilip dağıtılırken; festival katılımcıları lezzetini beğendiklerini ifade ettiler.
  Köy Balıkçıları ve Serçin Köy Muhtarı Ömer Aytekin; yılanbalığı festivali gerçekleştirerek bu lezzeti daha geniş kitlelere duyurmak ve yılan balığının piyasada tanıtımını sağlamak istiyor. Köy Muhtarı Ömer Aytekin; köylerinde önümüzdeki yıl yılan balığı festivali düzenlemeyi düşündüklerini bu konuda destek beklediklerini ifade etti.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim