• BIST 89.955
 • Altın 145,546
 • Dolar 3,5984
 • Euro 3,9105

  Serada jeotermal enerjinin engelleri konuşuldu

  26.06.2012 15:32
  Serada jeotermal enerjinin engelleri konuşuldu
  Aydın Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün GEKA destekli ‘Jeotermal Enerjinin Seracılıkta Kullanımının Önündeki Engellerin Tespiti’ projesinin sonuç toplantısı yapıldı.
  Serada jeotermal enerjinin engelleri konuşuldu Serada jeotermal enerjinin engelleri konuşuldu Serada jeotermal enerjinin engelleri konuşuldu

  GEKA destekli ‘Jeotermal Enerjinin Seracılıkta Kullanımının Önündeki Engellerin Tespiti Proje’nin sonuç toplantısı Aydın Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantıya Aydın Valisi Kerem Al, Gıda, Köşk Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Sultanhisar Kaymakamı Cevdet Ergün, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, Aydın Sanayi Odası Meclis Başkanı Yalçın Pekgüzel, MHP İl Başkanı Fevzi Köse, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürleri, ziraat odası başkanları ve sivil toplum örgüt temsilcileri katıldı.
  ‘SERA VARLIĞIMIZ ARZULADIĞIMIZ SEVİYEDE DEĞİL’
  Toplantının açılış konuşmasını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, jeotermal enerjinin Aydın için önemini anlattı. Proje ile Aydın’ın jeotermal enerji potansiyelinin belirlendiğini dikkat çeken Salih Köksal, proje çalışmaları kapsamında jeotermal enerji potansiyelinin, ne kadarının seracılıkta kullanılacağı ve bununla ne kadar sera alanını ısıtılabileceğini tespit etmeye çalıştıklarını söyledi. 2011 verilerine göre Aydın’ın örtü altı üretim varlığının 10 bin 17 dekar olup 43 bin 477 ton üretim gerçekleştirildiğini kaydeden Köksal, “İlimizdeki örtü altı üretim alanın 9 bin 294 dekarı yüksek ve alçak tünellerdir. Normal sera varlığımız ise 723 dekar olup bunun 669 dekarı plastik sera ve 54 dekarı da cam seradır. Görüldüğü gibi sera varlığımız arzuladığımız seviyelerde değildir” şeklinde konuştu.
  AYDIN’DA JEOTERMAL ENERJİ İLE 100 BİN DEKAR SERA ISITILABİLİR
  Salih Köksal’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü personeli Ziraat Mühendisi Kamil Özdemir ‘Jeotermal Enerjinin Seracılıkta Kullanımının Önündeki Engellerin Tespiti’ projesi sunumunu gerçekleştirdi.
  Seracılıkta jeotermal enerji kullanımındaki engelleri maddeler halinde sıralayan Ziraat Mühendisi Kamil Özdemir, Aydın’da sıcaklığı 35 derece ile 225 derece arasında değişen mevcut 92 kuyunun bulunduğunu ve bu kuyulardan şuanda 82 megavatlık elektrik üretimi gerçekleştiğini söyledi. 2015 yılı sonuna kadar 600 megavat elektrik üretimi yapılabilecek seviyeye gelineceğini kaydeden Özdemir, Aydın’ın toplam potansiyelinin ise bin megavat elektrik üretimi yapılabileceğini ve 100 Bin dekar sera ısıtılabileceğini açıkladı. Aydın’ın jeotermal alandaki bu potansiyelinin sadece yüzde 4’nü seracılıkta kullandığını kaydeden Özdemir, “Aydın olarak seracılıkta ülke genelinde 7. sıradayız. Bunda ısıtma maliyetlerinin yüksek olması, iklim olarak güneydeki illere göre biraz daha dezavantajlı olmamız etkili. Fakat jeotermal enerji ile örtü altını ısıttığımız an ısıtma maliyetleri en az yarı yarıya düşüyor” dedi.
  JEOTERMAL ENERJİNİN SERALARDA KULLANIMININ ÖNÜNDE ENGEL ÇOK
  Ziraat Mühendisi Kmail Özdemir, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ekibin 3 ayda hazırladığı rapor kapsamında seracılıkta jeotermal enerjiden yararlanılamamasının sebeplerini; “jeotermal sahaların ruhsatlandırılmış olması, jeotermal seracılık yapacak müteşebbislerin sera yeri ve jeotermal enerji bulma sorunları, jeotermal yatırımlarının çok maliyetli olması, sera maliyetlerinin yüksek olması, imar kanunu ve yapı denetim kanunu kapsamındaki problemler, alınacak izinler, seracılığın hukuki bir statüsünün olmayışı” şeklinde sıraladı.
  Yaklaşık 3 saat süren toplantı soru cevap bölümüyle sona erdi.

  aydinpost-twitter.png aydinpost-facebook.png105.20120626153429.jpg

   

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim