• BIST 107.206
 • Altın 143,369
 • Dolar 3,5533
 • Euro 4,1312

  Sanayide darbuka sesleri

  28.03.2008 18:00
  Düşük model araçların özel tüketim vergisinden düşülerek piyasadan toplanması ile birlikte tamiratı yapılmayan Çin malları ülke esnafını perişan etti.
  Sanayide darbuka sesleri
  Sanayide darbuka sesleri Sanayide darbuka sesleri Sanayide darbuka sesleri

  Aydın il genelinde sanayilerde yaşanan işsizlik esnafı çaresiz bıraktı. Bir çok esnaf kepenk kapatmamak için direnirken Aydın'ın Çine İlçesi'nde işsizlik nedeniyle strese giren sanayi esnafı ilginç bir yöntem ile içinde bulundukları stresten kurtulmaya çalışıyor. Çine sanayinde son günlerde çekiç sesi yerine darbuka ve bağlama sesleri yükseliyor.
  Sabah dükkanlarını açıp müşteri bekleyen tamirciler, müşteri gelmediği için kendi aralarında eğlence tertip etmeye başladılar. Bu sistemle geçici de olsa işsizlik stresinden kurtulduklarını belirten esnaflar, yeni bir meslek edinip darbuka ve bağlama çalmayı da öğrenmeye başladılar.
  “ASIK SURATLI OLUNCA ESNAF KAÇIYOR”
  Esnafların bu ilginç etkinliği sanayiye gelen herkesi şaşırtsa da işlerin açılmasını bekleyen Çineli esnaflar, çok fazla düşünmenin bir işe yaramadığını belirterek morallerini yüksek tutmaya çalıştıklarını söylediler. İşsizlikle birlikte yaşanan ekonomik krizin müşteriye de yansıdığını belirten esnaflar “Ustalarımız 'Her şeyden önce müşteriye karşı yüzün sirke satmayacak' derdi. Sıkıntı içinde olan esnaf, güler yüzlü olamadığı için az sayıdaki müşteri de kaçıyor. Bu şekilde eğlenip moralimiz yerinde olursa gelen müşteriye daha iyi güler yüz gösteriyoruz. Bu nedenle işler açılıncaya kadar bu etkinliklerimize devam edeceğiz” dediler.
  İşlerdeki durgunluğun eski araçların piyasadan toplanması ve Çin malları ile birlikte kuraklıktan kaynaklandığını ifade eden esnaflar "Çiftçinin yaşadığı sıkıntıdan dolaylı olarak biz de etkilendik. Son günlerde gerçekleşen yağışlarla birlikte işlerin açılacağını inanıyoruz" dediler.
  Sanayide komşu olana Motosiklet tamircileri Mustafa Kozan, Davut Dursun, Bıçkı Motoru Tamircisi Kasım Gedik, Minibüs Tamircisi Mustafa Karabulut, çırak ve kalfaları ile birlikte Mustafa Karabulut'a ait dükkanda tertipledikleri mini bir eğlenceyle işsizlik stresinden bir nebze olsun uzaklaştılar. İşlerinin aylardır yolunda gitmediğini söyleyen Karabulut, “Sanayide yaprak kıpırdamaz oldu. Bağ-kur primlerimizi, dükkan kiralarımızı yatıramaz olduk. Elemanlarımızın haftalıkları ile eve götürecek ekmek parasını bile çıkaramıyoruz. O yüzden hep stresli geçen bu günlerimizde sıkıntılarımızı unutmak için ara ara böyle mini eğlenceler tertip ediyoruz” diyerek bu tür aktivitelerle moral bulmaya çalıştıklarını söyledi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim