• BIST 83.048
 • Altın 147,065
 • Dolar 3,7593
 • Euro 4,0369

  Sağlıklı beslenme eğitimi

  15.01.2009 08:30
  Sağlıklı beslenme eğitimi
  Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Hüsnü Tırpamcı, ilköğretim döneminde çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanmasının çok önemli olduğunu belirtti.
  Sağlıklı beslenme eğitimi Sağlıklı beslenme eğitimi Sağlıklı beslenme eğitimi

  Hayat boyu sürecek çoğu alışkanlığın daha küçük yaşlarda kazanıldığına işaret eden İl Sağlık Müdürü Dr. Hüsnü Tırpancı, velilerin bu tür alışkanlıkları daha ilköğretim çağında çocuklarına kazandırması gerektiğini söyledi. Yeterli ve dengeli beslenmenin gelişim döneminde önemli bir faktör oluşturduğunun altını çizen Tırpancı, Hızlı büyüme ve gelişme nedeni ile okul çağı çocukların pek çok besin öğesine olan ihtiyacı hayatın diğer dönemlerine oranla daha fazladır. Bu dönemde çocukların sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanması ile yeterli ve dengeli beslenmeleri oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenmenin yanında çocukların daha hareketli bir yaşam tarzı benimsemeleri, fiziksel aktivite düzeylerinin artırılması ve bu konuda desteklenmeleri ve sağlığın korunması ve geliştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.
  Bu konuda Sağlık Bakanlığı"nın koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında çeşitli çalışmalar yürüttüğüne işaret eden Tırpancı, şöyle konuştu: “Bireylerin sağlıklı beslenme konusundaki duyarlılıklarını artırmak ve bu konuda bir toplum bilinci oluşturmak amacı ile çeşitli programlar yürütülmektedir. Bu kapsamda yine Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde "İlköğretim Okullarında Beslenme Eğitimi Programı" yürütülmektedir. İlimizde 2007-2008 öğretim yılı içerisinde toplam 33 bin 822 öğrenci, bin 127 öğretmen ve 33 bin 922 veliye "Sağlıklı Beslenme" konulu eğitim verilmiştir. 2008-2009 eğitim yılı içerisinde de konu ile ilgili eğitimimiz planlanmıştır. 2004 yılından beri yürütülen bu çalışmaya ve okul sağlığı konusuna İl Sağlık Müdürlüğümüz büyük önem vermektedir. Ayrıca okul çocuklarında büyümesinin izlenmesi ve sağlık taramaları Müdürlüğümüz tarafından yapılmaktadır. Mevcut çalışmalar ve projeler bundan sonrada olmaya devam edecektir” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim