• BIST 108.392
 • Altın 143,183
 • Dolar 3,5328
 • Euro 4,1224

  Sağlık Müdürlüğü'nden uyarı

  29.05.2008 13:15
  Aydın Sağlık İl Müdürlüğü, Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele Şube Müdürü Kamil Yavaş, son günlerde ülke genelinde yaşanan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı vatandaşları uyardı.
  Sağlık Müdürlüğünden uyarı
  Sağlık Müdürlüğü'nden uyarı Sağlık Müdürlüğü'nden uyarı Sağlık Müdürlüğü'nden uyarı

  Aydın Sağlık İl Müdürlüğü, Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele Şube Müdürü Kamil Yavaş, son günlerde ülke genelinde yaşanan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı vatandaşları uyardı. Hastalığın insanlara geçmesinde etkili olan kenelerin daha çok hayvan barınaklarında yaşadığına dikkat çeken Dr. Kamil Yavaş, hayvancılık faaliyetlerinin yoğun olarak yapıldığı bölgelerde, hayvan barınaklarında kenelerin yaşamaması için ahırların bakımdan geçirilmesini ayrıca çiftçilerin de hastalığa karşı daha dikkatli olmasını tavsiye etti.
  İlk defa 1945 yılında Kırım'da daha sonra 1956 yılında Kango'da görülen hastalığın 2002 yılında da Türkiye'de Tokat ilinde görüldüğünü ve 2006 yılından bu yana Aydın'da da görüldüğünü belirterek 2007 yılında il genelinde 14 vaka yaşandığını söyledi.
  Bir çok canlı türünde olduğu gibi kenelerin de çok çeşidinin bulunduğunu ve hastalığa neden olan kene türlerinin farklı olduğunu ifade eden Yavaş, yapılan çalışmalara göre 880 çeşit kene olduğunu ifade etti. KKKA hastalığının hayvanlardan insanlara geçen bir hastalık olduğunu ve öldürücü olabilen viral bir enfeksiyona yol açtığını kaydeden Aydın İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıkla Şube Müdürü Kamil Yavaş “Kenelerin yaşadığı alanlarda bulunan kişilerin düzenli olarak kene yönünden kendilerini kontrol etsinler. İnsan vücudunda kenenin görülmesi sonrası ilk yapılacak iş en yakın bir sağlık kuruluşuna gitmektir. Vücuda yapışmış kenenin üzerine kesinlikle kimyasal bir madde dökülmemeli. Keneleri sigara ya da kibrit gibi fiziksel yöntemlerle vücuttan uzaklaştırılmaya çalışılmak yanlıştır. Çünkü bu durumda keneler kusarak mikroplarını vücuda verebilmektedirler. Kenelerin bulunduğu alanlara gidildiğinde pantolon paçaları çorap içine alınmalıdır. Giysiler, kenelerin vücuda ulaşamayacağı şekilde olmalıdır. Böcek kaçıran olarak bilinen ilaçların kullanımı kenelerin vücuda yapışmasını önlemektedir" dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim