• BIST 107.458
 • Altın 142,495
 • Dolar 3,5515
 • Euro 4,1343

  Sağlık Bakanlığı'ndan Aydın'a ödül

  16.08.2011 12:17
  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ‘Evde Sağlık Hizmeti’ sunumundaki başarılı çalışmaları nedeniyle Aydın İl Sağlık Müdürlüğü ve Aydın’daki Devlet Hastanelerini "Teşekkür Belgesi" ile ödüllendirildi.
  Sağlık Bakanlığından Aydına ödül
  Sağlık Bakanlığı'ndan Aydın'a ödül Sağlık Bakanlığı'ndan Aydın'a ödül Sağlık Bakanlığı'ndan Aydın'a ödül


  “Evde Sağlık Hizmetleri” uygulamasıyla sergilediği performans ve Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği hedefleri yakalama başarısını göstermesi nedeniyle ödüllendirilen Aydın Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Niyazi Kocakaplan’a teşekkür belgesini İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Şenol Okur teslim etti.
  Etkinlikte konuşan Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Şenol Okur, "Sağlık alanında bugüne kadar yaptığımız özverili çalışmaların bundan sonrada aynı heyecanla devam edeceğine yürekten inanıyorum. Çalışmalarda emeği geçen tüm personelimizi ben de şahsım adına teşekkür ediyorum" dedi.
  Aydın Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Niyazi Kocakaplan da, “Yatalak olan yaşlı veya ağır özürlü hastalarımızın sağlık hizmetine ulaşmada sorunlarının olması, geç ve güç ulaşmaları nedeniyle 15 Mayıs 2009 tarihinden itibaren Aydın Devlet Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri birimini kurduk. İlk ay hizmet verilen hasta sayısı 69 olup Ağustos ayına kadar 670 hastaya hizmet ulaştırıldı. Bir doktor, 2 hemşire, 2 sağlık memuru ve bir şoförden oluşan bir ekiple sunulan hizmet hasta ve yakınları tarafından büyük memnuniyetle karşılandı. Evde Sağlık Hizmetleri, hastaların rutin muayeneleri, kan ve idrar tetkikleri, EKG çekimi, tetkiklerin takibi ve sonuçlarına göre öneride bulunulması, tıbbi pansumanları, sürekli kullanılan ilaçların reçete edilmesi, tıbbi cihaz ve malzeme kullanımına ilişkin raporların çıkarılmasına yardımcı olunması, hastanın ve yakınlarının evde bakım sürecinde hastalığı ile ilgili bilgilendirici ve tedaviye yönelik eğitici çalışmalar ve psikososyoekonomik danışmanlık hizmetleri verilmesi, özürlü ve yaşlı hastaların yasal ve sosyal hakları konusunda bilgilendirici, yönlendirici destekte bulunulması, gerektiğinde uzman görüşü alınması ve konsültasyon için hastanın naklinin sağlanması gibi hizmetler veriliyor. İhtiyacı olan hastalar ve yakınları evde sağlık hizmeti biriminden faydalanabilmek için evlerindeki sabit telefondan 444 38 33'ü tuşlayarak İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki Evde Sağlık Hizmetleri İletişim ve Koordinasyon Merkezine, bizzat giderek aile hekimine, toplum sağlığı merkezindeki evde sağlık hizmetleri mobil birimine, hastanedeki evde sağlık hizmetleri birimine hafta içi mesai saatleri içinde başvurabiliyor” dedi.
  Hasta yakınlarının birime bizzat gelerek başvuru yaparsa hastaların nüfus cüzdanı fotokopileri ile ellerinde bulunan rapor ve evrakları getirmeleri gerektiğine işaret eden Kocakaplan, “Evde Sağlık Hizmetleri Birimleri mesai saatleri içinde ve randevu sistemiyle çalışıyor. Hafta sonu ve geceleri hizmet sunulmuyor. 112 Acil Ambulans hizmetlerinde olduğu gibi arandığı gün ve saatte hizmet sunulmuyor. Hasta veya yakını ile ön görüşme yapıldıktan sonra birim ve hasta için uygun tarih ve saate ilk değerlendirme ziyareti için randevu veriliyor. Birimler tarafından hizmetin verileceği gün veya bir gün öncesinden hasta randevu saati konusunda bilgilendiriliyor. Randevu günü hasta evinde muayene ediliyor. Ziyaret sonucu hekim hastanın evde sağlık hizmetine ihtiyacı olduğu kanaatine varırsa bir program yaparak nasıl, hangi sıklıkta ziyaret edebileceğini, hangi hizmetleri verebileceğini anlatıyor. Yakınları, bakıcı desteğiyle veya kendisi yürüyebilen hastalar Evde Sağlık Hizmetleri ekiplerinin hizmetine alınmıyor. Evde Sağlık Hizmetine kayıtlı ve hizmet alan hastalarda acil durum gelişirse 112 acil servis aranarak yardım istenmesi gerekiyor” diye konuştu.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim