• BIST 90.383
 • Altın 144,409
 • Dolar 3,6117
 • Euro 3,9021

  Pelin Batu'dan şok sözler

  11.05.2009 10:14
  Pelin Batudan şok sözler
  HaberTürk'te yayınlanan Tarihin Arka Odaları programında Pelin Batu canlı yayında bir kaç kez 'Ermeni soykırımı' ifadesini kullandı.
  Pelin Batu'dan şok sözler Pelin Batu'dan şok sözler Pelin Batu'dan şok sözler


  Pelin Batu, ekranda Ermeni Tehcirini, 'soykırım' olarak ifade edince Murat Bardakçı'dan uyarı aldı, Erhan Afyoncu ise ağır sözler söyledi. Batu ise kendisini bakın hangi sözlerle savundu.


  Televizyon Gazetesi sitesinin haberine göre, Habertürk'te ekrana gelen Tarihin Arka Odası programında Pelin Batu'nun Ermeni Tehciri konusundaki ifadeleri sırasında bunu bir 'soykırım' olarak gördüğüne yorulabilecek sözleri dikkat çekti.


  BARDAKÇI TEPKİ GÖSTERDİ

  Ermenistan'a giderek orada din adamları ve akademisyenlerle görüştüğünü söyleyen Pelin Batu, "Onların günlük gazetelerinde ve haberlerinde her zaman Türkiye ile ilgili bir şey var" dedi. Programda 'Ermeni soykırımı' ifadesini bir kaç kez kullanan Pelin Batu'ya tepki, Murat Bardakçı'dan geldi. Bardakçı, "Soykırım iddiaları diyoruz biz ona" ifadesini kullandı.  'BAŞPİSKOPOS PELİN BATU'

  Tarihci Doç. Dr. Erhan Afyoncu'nun, Ermeni tehciri konusundaki görüşlerine pek sıcak bakmadığını söyleyen Pelin Batu'ya yönelik sözleri oldukça dikkat çekiciydi. Batu'nun Ermenistan'daki seyahatinde gördüğü yakın ilgiyi yorumlayan Afyoncu, "Yani Ermenilerle buluştunuz. Başpiskopos Pelin Batu" dedi.


  "SİZ ERMENİ TEZLERİNİ SAVUNUYORSUNUZ"

  Pelin Batu'nun Ermenistan'da kendisine çok sıcak ilgi gösterildiğini, sokakta kendisine kötü bir davranış sergilenmediğini anlatmasının ardından Murat Bardakçı, "Bence bu sizin güzelliğinizden. O sizin hoşluğunuzdan" ifadesini kullandı. Erhan Afyoncu'nun sözleri ise bir hayli sert idi:  "Hayır, bir de siz orada meşhur olmuşsunuz. Ermeni tezlerini Türkiye'de savunuyor diye. "Pelin Batu, "Ben Ermeni tezlerini Türkiye'de savunmuyorum" diyerek, kendisinin olayların ne büyük bir trajedi olduğunun altını çizdiğini, söylediklerinin Ermeni tezi olmadığını anlattı.


  PELİN'E İZLEYİCİLERDEN TEPKİ

  Ekran başında programı izleyenler gönderdikleri e-postalarda Pelin Batu'ya yönelik tehdit içerikli mesajlar atarken, Murat Bardakçı, bunların suç olduğunu ve gerekirse işleme konulmasını sağlayacağını ifade etti.
  BATU'NUN NAR SEMBOLLÜ TAKISI

  Seyirciler gönderdikleri mesajlarda Pelin Batu'nun boynundaki 'nar'ın Ermeni simgesi olduğunu belirtirken, Pelin Batu, bunu Ermenistan'dan aldığını söyledi. Batu, "Nar benim dünyada en sevdiğim meyvedir. Estetik olarak çok güzeldir. Bunu görür görmez bayıldım zaten" diye konuştu.


  Bazı izleyiciler ise gönderdikleri mesajlarda Pelin Batu'nun 'nar'ını protesto etti. Batu, "Ne ayıp ya, burada deminden beri arkadaşlıktan, dostluktan, normalleşme sürecinden bahsediyoruz, insanlar bir nara takmışlar. Ne kadar ayıp ediyorlar. Gerçekten yazıklar olsun" dedi.


  PELİN BATU ERMENİLER'DEN MEMNUN

  Pelin Batu, oradaki görüşmelerinde akademisyenlerin ileriye bakmak gerektiği yönündeki düşüncelerini anlattı. Batu, "Bizim karşımızda oturan Ermeni akademisyenler, Erivanlı diplomatlar vesaire... Onların yaklaşımı benim için çok umut vericiydi. Çünkü onlar da bizim gibi 'ileriye bakalım, güzel şeyler birlikte yapalım' diyorlar" şeklinde konuştu.


  ERMENİ DÜŞMANLIĞI YAPACAK DEĞİLİM

  Murat Bardakçı, Asala terör örgütünün Türk diplomatları öldürmesine yönelik tepkisizliğe değinince Pelin Batu, "Ben bunu yaşamadım mı? Ben bir yaşından itibaren babam ölecek diye korkan bir insandım. Ben okula giderken zırhlı araba ile gidiyordum ve o kapıyı kendim açamıyordum bile. Benim babamın en yakın arkadaşları öldürüldü. Ben, babamın en yakın arkadaşları Asala tarafından öldürüldü diye Ermeni düşmanlığı yapacak değilim" ifadelerini kullandı.


  "ERMENİSTAN'DA YAŞATMAZLAR"

  Murat Bardakçı, Türkiye'de bir çok kişinin Ermeni tezlerini savunabildiğini ve bunu ifade edebildiğini belirterek, "Bugün Türkiye'de Ermeni tezlerini destekleyen grubun tam tersi Ermenistan'da Türk tezlerini desteklese yaşatmazlar. Biraz realist olmamız lazım, gerçekçi olalım" dedi.


  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim