• BIST 89.764
 • Altın 145,514
 • Dolar 3,6255
 • Euro 3,9111

  Pamukkale'de rehber tepkisi

  05.05.2008 22:15
  Pamukkalede rehber tepkisi
  Kuşadası Rehberler Derneği, Hierapolis ankit kentinde köfteci açılmasına sert tepki gösterdi.
  Pamukkale'de rehber tepkisi Pamukkale'de rehber tepkisi Pamukkale'de rehber tepkisi

  Pamukkale"de Hierapolis antik kenti içerisinde, müzenin karşısında hizmet veren Turizm Danışma Bürosu"nun antik kent girişlerindeki kapıların yanına taşınarak yerine köfteci açılacağı duyumu turist rehberlerinin tepkisine neden oldu.
  Danışma bürosu binasının Denizli İl Özel İdaresi tarafından “Yeme İçme Tesisi” yapılmak istenmesine tepkilerini dile getiren Kuşadası Turist Rehberleri Derneği (KURED) Başkanı Ali Karapınar, Turizm Bakanlığı"nın bilgisi haricinde yapılmak istendiğini tahmin ettikleri değişikliğin enformasyon hizmetlerini adeta sıfırlayacağını, turizme ağır bir darbe vuracağını söyledi. Rehberlerin yıllardır Danışma Bürosu önünde müşterilerini ören yerine ilişkin bilgilendirdikten sonra gruplarına serbest vakit verdiklerini, dileyen turistlerin de bundan istifade Büro"ya giderek ücretsiz broşür ve harita aldıklarını kaydeden KURED Başkanı Karapınar, “Yeni düzenlemeye göre turistlerin Danışma Bürosu"ndan yararlanmaları olanaksız, zira bürolar antik kentin dışına, gişelerin yanına alındı. Bütün grubun girişi tek bir biletle yapıldığından, her rehber kendi grubunun arasına başkaları girmesin diye dikkat etmek zorunda, dolayısı ile ören yerine girmeden önce müşterilere Danışma Bürosu"na gitmeleri için serbest vakit vermemiz imkansız. Ören yerine girip rehberin açıklamalarını dinleyen bir turistin daha sonra antik kent dışına çıkarak Danışma"ya gitmesi de olanaksız zira içeri girmek için yeniden bilet alması lazım. Dolayısı ile, yeni düzenlemeyi, adeta, Pamukkale"deki Turizm Danışma Bürosunu işlevsiz kılmaya yönelik bir operasyon olarak algılıyoruz” dedi.
  Pamukkale Turizm Danışma Bürosu"nun Türkiye'nin en iyi hizmet veren ve en çok ziyaret edilen bürolarından biri olduğuna dikkati çeken Karapınar, “Antik kentin içinde yer alan Danışma Bürosu binasının mülkiyeti Turizm Bakanlığı"na aittir. Vakıflar Bankası"nca yaptırılarak Turizm Bakanlığı"na hibe edilmiştir ve Anıtlar Kurulu kararı ile sadece danışma bürosu olarak kullanılabilir. Ancak aldığımız duyumlara göre, köfteci olarak değerlendirilmek istenmektedir. Ören yeri yakınında restoran hizmeti verecek yeterli sayıda tesis varken bunlara bir de “Hierapolis Köftecisi” eklenmek istenmesinin turizme katkısını anlamakta zorlanıyoruz” dedi.
  Hierapolis"in UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak tescil edildiğini hatırlatan rehberler, dünyanın dört bir tarafından gelen turistlerin bu eşsiz kültür mirasının orta yerindeki köfteciye tepkisiz kalmayacaklarını savundular.
  Yılda ortalama 120 bin turiste hizmet veren Pamukkale Turizm Danışma Bürosu"nun ikiye bölünerek antik kentin kuzey ve güney kapılarının yanına taşınması halinde yılda en fazla bin turiste hizmet vereceğini iddia eden Kuşadası Turist Rehberleri Derneği Başkanı Ali Karapınar, “Nitekim, yeni danışma bürolarına günde en fazla 5-6 turist uğruyor. Ayrıca, bu büroların fiziki durumları da içler acısı. Hiç bir tefrişatları yok, ısıtma ve soğutma klima ile sağlanıyor ama klimalar çalışmıyor, büroların tavanları akıyor. Bu kapılarda neresinin danışma bürosu olacağına ilişkin Turizm Bakanlığı ile Özel İdare arasında protokol olmadığı için çok zor ve ilkel şartlarda hizmet verilmeye çalışılıyor. Güney Kapı"daki danışma bürosunun yeri tam 4 defa değişmiş. Sonunda sadece 3 metrekarelik bir alanda hizmet veren büroya memur dahil 3 kişi ancak sığıyor. Öğrendiğimize göre şimdi oradan da çıkmaları isteniyormuş zira orası da kiraya verilecekmiş. Turizm adına utanç verici bu duruma son vermek için Bakanlığımızın gerekli girişimleri başlatmasını istiyoruz” dedi.

  Diğer Haberler
 • Samsung yeni QLED TV serisini tanıttı!14 Mart 2017 Salı 23:46
 • iOS 10.3 Beta 6 yayınlandı13 Mart 2017 Pazartesi 20:21
 • Özel sektör uzaya çıkabilecek12 Mart 2017 Pazar 16:26
 • WhatsApp Web için yeni özellik!12 Mart 2017 Pazar 14:13
 • Moto G5 satışa sunuldu11 Mart 2017 Cumartesi 20:54
 • Galaxy S8 ve Galaxy S8+, Galaxy Note 7 ile yanyana10 Mart 2017 Cuma 20:57
 • Xiaomi Mi Mix 2 daha efsane olacak!05 Mart 2017 Pazar 20:24
 • Ar-Ge, 12 milyarlık fonda toplanacak05 Mart 2017 Pazar 09:21
 • Facebook Messenger’da Yılan oyunu dönemi başlıyor03 Mart 2017 Cuma 15:27
 • Twitter’dan nefret güncellemesi!02 Mart 2017 Perşembe 22:26
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim