• BIST 107.041
 • Altın 143,530
 • Dolar 3,5635
 • Euro 4,1526

  Özde'nin anıları kitaplaştırıldı

  12.06.2008 19:00
  Aydın'da 'Canlı tarih' olarak bilinen ve Kurtuluş Savaşı yıllarından bu güne yaşadığı tüm olayları en ince ayrıntısına kadar hatırlayan bir asırlık Haydar Özde'nin anıları kaleme alınarak kitaplaştırıldı.
  Özdenin anıları kitaplaştırıldı
  Özde'nin anıları kitaplaştırıldı Özde'nin anıları kitaplaştırıldı Özde'nin anıları kitaplaştırıldı

  Aydın'da 'Canlı tarih' olarak bilinen ve Kurtuluş Savaşı yıllarından bu güne yaşadığı tüm olayları en ince ayrıntısına kadar hatırlayan bir asırlık Haydar Özde'nin anıları kaleme alınarak kitaplaştırıldı.148 sayfadan oluşan 'Yorgun Yıllar' isimli kitap Aydınlı yazarlardan Ali Haydar Öztürk tarafından 16 ayda 65 görüşme sonucu derlendi. Basımı Aydın Ticaret Odası tarafından üstlenilen kitap bugün Aydın Ticaret Odası Meclis Salonu'nda düzenlenen törenle tanıtıldı. Kitapta Kurtuluş Savaşı yıllarının yanı sıra, Aydın ve Türk tarihinde önemli yer tutan ve hafızalardan silinmek üzere olan önemli olaylara da yer verildi. Çalışmanın çok geç kalındığını ifade eden Yazar Ali Haydar Öztürk, “Şu anda kaleme aldığımız yazılar, Yaşayan tarih Ali Haydar Özde'nin anılarının ancak yüzde biridir” dedi.
  Kitabın tanıtımı için Aydın Ticaret Odası (AYTO) Meclis Salonu'nda düzenlenen törene Canlı Tarih olarak adlandırılan 100 yaşındaki Ali Haydar Özde, Vali Mustafa Malay, Vali Yardımcısı Mesut Kırcalı, Bölge İdare Makemesi Başkanı Zeynel Ilıca, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Boylu, AYTO Meclis Başkanı Mahmut Çağlayan, AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baştuğ, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur, Aydın İl Emniyet Müdürü Yardımcısı Tayfun Albayrak, Ali Haydar Özde'nin yetiştirdiği gençlerden eski Senatör Sadettin Demirayak, işadamları ve daire müdürleri ve protokol üyeleri katıldı.
  Törende konuşan AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baştuğ, Ali Haydar Özde'nin anılarından oluşan bu kitabın hem Aydın hem de Türkiye tarihi için çok önemli bir kaynak oluşturacağını söyledi. Haydar Özde'nin anılarının kitaplaştırılması konusunun 2 yıl önce 30 Ağustos resepsiyonunda gündeme geldiğini kaydeden AYTO Meclis Başkanı Mahmut Çağlayan ise, Aydın Ticaret Odası olarak, tarihe sahip çıkmak adına ciddi bir sorumluluğu yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
  Bir ülkenin geleceği için geçmişini de çok iyi bilmesi gerektiğini belirten Aydın Valisi Mustafa Malay bir asrı devirmesine rağmen Ali Haydar Amca'nın hafızasının halen tap taze olduğunu söyledi. Vali Malay, “Ali Haydar Amca'yı Aydın'da göreve başladığımda bir televizyon programında tanıdım. Ve kendisini arayıp buldum. O günden bu yana fırsat buldukça kendisine ziyaret edip anılarını dinlerim. O'nu dinlemek beni fevkalede mutlu eder ve dinlendirir. Kendisi Osmanlı Devleti'nin son zamanlarında doğmuş, Aydın'ın düşman işgalinden kurtuluşunu yaşamış ve Atatürk'ün Aydın'a gelişine ve Aydın gezisine tanıklık etmiş bir kaynak durumundadır. Biz bu kaynağı iyi değerlendirmemiz gerekmektedir. Kendisi yaşına ve yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen Kurtuluş Savaşı döneminde ve Atatürk'ün Aydın'a geldiğinde yaşadığı olayları, tarihi ve isimleriyle anlatır Hatta o kadar derin anlatır ki Atatürk'ün ayağındaki ayakkabısından, sağında ve solundaki kişilere kadar her türlü detay halen hafızasındadır. Bu anıları kitap haline getirerek hem ölümsüzleştiren, hem de gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan herkese teşekkür ediyorum" dedi.
  Rahatsızlığı nedeniyle fazla konuşamayan Ali Haydar Özde, törende de anılarından bazı kesitler anlattı. Törene tekerlekli sandalyesi ile gelen 100 yaşındaki Ali Haydar Özde kitabının sonunda tüm gençlere 'Vasiyet'adını verdiği "Vücut bir rüyadır,Hayat seraptır,Nadanlar bu rüye ile, Serapla aldnırlar, Hakikat birdir, O da ilahi bir aşktır, Geçen yılarım, Bir rüya ve serap oldu, Meğer bunlar bir maslmış!" sözleriyle seslendi.
  Ali Haydar Özde daha sonra protokol üyelerine imzaladığı kitaplarını hediye etti.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim